Haber Detayı
12 Ocak 2022 - Çarşamba 14:59
 
Trabzon Kültürü ve Yemekleri
Haberi


 

Trabzon Kültürü ve Yemekleri programımızın yapılmasını sağlayan , İlçemizin saygın , başarılı , cesur ve güçlü kadınlarından Sn.Handan Hanım Akçay ile Sn.Sevgi Işıklar hanımefendilere ve programımıza katılım sağlayan diğer konuklarımızdan Sn.Ahmet Akçay , Sn.Gülay Akçay , Sn.Mehmet Akçay , Sn.Leman Akçay , Sn.Hülya Akçay Bilgiçli ve Tiyatro Yönetmeni Sn.Yakup Sinan Akçay 'a da, şehrimiz ve halkımız adına Hendek Vizyon Tv olarak , hürmet , şükran ve teşekkürlerimizi sunuyoruz...

 

 

Trabzon Yöresi Söz , Nişan ve Düğün Adetleri ile Yemekleri :

Aileler genelde kendi aralarında anlaştıktan sonra, iki ailenin de ileri gelenleri, kız evinde toplanıp sohbet ettikten sonra erkek tarafının ileri gelen büyüğü , söze efendim sebebi ziyaretimiz ile başlar ve “Allah’ın emri Peygamberimizin kavli ile kızınızı oğlumuza istemeye geldik.” diye devam edilerek kız istenir. Kızın fikri sorulur ve olumlu cevap verirse söz, nişan ve düğün törenlerinin nasıl olacağı görüşülür.

 

Söz ve Nişan Adetleri :

Söz ve nişan töreni ,dünürler arasında söz kesilmesi ile başlamakta ve genelde söz ve nişan aynı gün içinde yapılmaktadır. Ancak bazen nişan için ayrı bir zaman da belirlenebilir.

 

 

Kına Adetleri :

Kına töreni, gelinin baba evinde, geçireceği son gece yapılır. Kına gecelerinde, gelin kına yakılmadan önce gelinin ağlatılması için duygulu bir şekilde ayrılık türküleri söylenir. Erkek tarafından gelen kına yoğrulup bir tepsiye topaç şeklinde ya da olduğu gibi serilerek gelinin yanına getirilir. Gelin önce elini açmaz. Elini açması için kaynananın geline altın vermesi gerekir. Kaynana gelinin sağ eline altın koyduktan sonra kına koyularak sürülür. Sağ elden sonra sol ele de kına sürülmektedir. Geline kına yakma işlemi bitirildikten sonra gelinle birlikte bütün arkadaşları horon eşliğinde oyunlar oynarlar. Bu oyunlar sırasında bekar kızlar kendilerine bu önemli gece de kısmet ararlar ve kendilerini orada bulunan erkeklerin annelerine gösterebilme fırsatı bulmuş olurlar.

 

 

Gelin Alma Adetleri :

Gelin baba evinden çıkarken yanında , içinde çeyizinin bulunduğu sandığı da getirir. Bu sandıkta , gelinin özel eşyaları bulunmaktadır. Sandık evden çıkarılmadan önce gelinin kardeşi sandığın üzerine oturur. Sandığın evden çıkarılabilmesi için bahşis ister. Kardeşin istediği ücret karşılandıktan sonra sandığın gelin evinden çıkışına izin verilir. Gelin evinden damat evine doğru gidilirken yolda , kız tarafının yakınları tarafından gelin konvoyunun önü kesilerek damat tarafından bir bahşis istenir. Bahşis verildikten sonra gelin konvoyunun geçişine izin verilir.

 

 

Düğünler :

Gençler çoğu zaman birbirlerini ya düğünde , ya yaylada , ya bir şenlikte ya da çarşı pazarda görür ve tabir yerinde ise gönlüne düşürmüş olur. Aile büyükleri olan yengeler görücü olur. Kız da , oğlan da beğenilme aşamasında birbirini tanımaya çalışır. Ama en son söz aile büyüklerinindir. Ama ailenin rızası olmazsa ve gençlerde birbirlerini seviyorlarsa , kız kaçırma denilen olay meydana gelir. Cuma günü kızın çeyizi oğlan evine götürülerek yerleştirilir. Cumartesi gecesi kız evinde kına gecesi yapılır. Çalgılar eşliğinde oyunlar oynanarak eğlenilir. Pazar günü öğleye doğru , erkek tarafı ve davetlilerle birlikte yaya veya atlı olarak gelin evine gidilir. Kızın bir erkek kardeşi, erkek tarafından bahşiş alır ve kızı ata bindirilir. Eve varıldığı zaman kız attan indirilerek evin içine alınır. Daha sonra erkekler ve kadınlar ayrı ayrı yerlerde düğünü devam ettirirler. Horonlar oynanarak düğünde bu şekilde sona ermiş olur.

 

Düğün Sonrası Adetleri :

Düğünden bir hafta sonra ise, erkek tarafı kız evine yedi' ye gider. Damat büyüklerin elini öper, sini ve sofraya davet edilir. Güzelce ağırlandıktan sonra geriye dönülür.

 

 

Yöresel Yemekler :

Mısır Çorbası, Lahana Çorbası, Etli Lahana Sarması, Kara Lahana Yemeği, Trabzon Döneri, Hamsili Pilav, Hamsi Kuşu, Hamsili Kaygana, Kuymak, Akçaabat Köftesi, Trabzon Peynirlisi, Trabzon Burmalısı , yöresel yemeklerin başında gelmektedir.

 

 

Hamsi Kuşu (Hamsi Köftesi ) :

 

 

Yeşil Fasulye Kızartması :

 

Etli Lahana Sarması :

 

Pide :

Kıymalı ve peynirlisi yapılan ünlü Trabzon Pidesi oldukça ünlüdür.

Vakfıkebir Ekmeği :

Taş fırında pişirilen Vakfıkebir Ekmeği uzun süre taze kalışı ve büyüklüğü ile ünlü bir Trabzon Ekmeğidir.

Akçaabat Köftesi :

Hazırlanışı itibariyle farklı bir lezzet sunan Akçaabat köftesinin mahalli yemekler arasında özel bir yeri vardır.

 

 

Yöresel Giyimler :

Erkekler ; başta, kara bir kukuleta , sırta ise gömlek ve mintan üstüne bir kara cebken giyilir. Kışın cebkenin üstüne kara bir zıbın-yelek giyilir. Bacaklara ise "Zıbka" denilen kara bir potur giyilir.

Kadınlar ; Başa yaşmak takılır ,  sırta ise gömlek , işlik , fistan ve yelek giyilir. Alt kısımda şalvar , etek ve peştamal giyilir ve bele kuşak sarılır. Ayağa ise çorap ,tozluk ve çarık giyilmektedir.

Folklor Oyunları :

Kemençe :

Ağaçtan yapılan üç telli ve yaylı bir müzik aletidir. Kemençe üzerinde nota yerlerini belirleyen ve parmakların kapak tahtasına değmesini önleyen "Kravat" bulunur. Kemençenin telleri çeliktir ve yayı bir demet at kuyruğundan oluşur.

Horon :

Hareketli, kıvrak, canlı bir oyun olan horonda insan vücudunun tüm organları hareket eder. Kemençe eşliğinde oynanır ve denizin dalgasını, yağmurun yağışını, doğa ile mücadeleyi sembolize eder. Çeşitleri şunlardır:

Düz Horon :

Genellikle kadınlar tarafından davul zurna, kemençe eşliğinde oynanır.

Akçaabat Sallaması :

Genellikle davul, zurna eşliğinde Akçaabat yöresinde oynanır, erkek oyunudur. Sıksara'ya geçiş öncesi bir oyundur. Ağır bir yapıya sahiptir, giderek hızlanır.

Sıksara :

Trabzon halkının karakteristik yapısını simgeleyen en önemli horon türlerimizdendir. Atak, canlı vücudun bütün bölümlerinin harekete geçtiği kıvrak ve sanat gücü yüksek bir oyundur. Kemençe ile ve davul, zurna ile de oynanabilir.

Kız Horonu :

Düz horondur. Hareketleri basittir. Türkü eşliğinde de oynanır. Atma türküleri meşhurdur. Oyun esnasında söylenen türküler bu oyunu ilginç kılar. Kemençe ile oynanır.

Sürmene Sallaması :

Özgün ve hareketli bir oyundur. Kemençe ile oynanır. Davul ve zurna ile de oynanır. Özellikle Sürmene'de oynanan bu oyunun özel figürleri zevkle izlenir.

Vaybeni :

Genellikle Çaykara ve çevresindeki köylerde oynanır. Türküye dayalı oyundur. Atışmalı türkülerin söylendiği horonda bir tarafın söyleyecek sözü kalmayana dek devam eder.

 

 

Trabzon Kültürü ve Yemekleri programımızı , Facebook Hendek Vizyon Tv , Kayhan Şafak'la Şehir Vizyonları programımda 15 Ocak 2022 Cumartesi gününden itibaren izleyebilirsiniz...

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Trabzon, Kültürü, ve, Yemekleri,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı