Haber Detayı
05 Ocak 2022 - Çarşamba 20:40
 
Ters Ev ve Zipline ; Bir Dağın Arkasını Görebilmek Midir? Bir Vizyon Mudur?
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Ters Ev ve Zipline ; Bir Dağın Arkasını Görebilmek Midir? Bir Vizyon Mudur?

Şehrimizde Millet Bahçesinde bir Ters Ev kurulması ve Sakarya Nehri üzerinde Zipline (Tel Kayağı) projesine başlanmasında ki katkılarından dolayı “Bir Dağın arkasını görebilen ve bir Vizyon sahibi olan” Şehrimizin önemli siyasetçilerinden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ziraat Yük.Müh. Sn.Ekrem Yüce’ye , şehrimiz , şehrimizin insanları ve özellikle de şehrimizin yoksul çocukları adına hürmetlerimizi , şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. “Bir Şehrin Çocukları Mutlu Olursa , O Şehrin İnsanları da Mutlu Olur ve O Şehir de Mutlu Bir Şehir Olur” önermemden hareketle ve “ Mutlu Çocuklar , Mutlu İnsanlar ve Mutlu Bir Şehir” vizyonumuzla , bu yazımı da Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem Yüce’ye ithafen de sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Ters Ev , Bir Dağın Arkasını Görebilmek midir? Bir Vizyon mudur?

Beyin Cerrahı Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın  "Beyin Sizsiniz" kitaplarında , "Beyin matematikle çalışan bir bilgisayardır. Akıl yazılım , zeka ise işletim sistemidir" diye anlatmakta ve  "Çocukların beyinleri duydukları her kelimeleri ve gördükleri her şeyi beyinlerinin hafızalarına alır ve bir gün zamanı geldiğinde ise onu çocuğun aklına getirir" şeklinde açıklamaktadır. Ayrıca Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın “ İnsan beyni birbirine geçmiş kilitli hücrelerden oluşmaktadır. Çocuklar her yeni kelime duyduklarında ve her yeni bir şey gördüklerinde yeni beyin hücreleri açılmakta ve çocuğun beyin kapasitesi de bu şekilde gelişmektedir” olarak da yeni şeyler duymanın ve yeni şeyler görmenin önemini de bu şekilde belirtmektedir.

Bu sebeple Ankara'da ; ODTÜ’de ki Bilim ve Teknoloji Müzesinde , çocukların elleriyle dokunarak tutarak , merkezkaç kuvveti , basınç kuvveti yada ışığın kırılması gibi deneyleri somut olarak yapabilmesi o çocuğun aklındaki soyut yani bir hayal halinde olan şeylerin somut yani gözle görülür yada elle tutulur hale getirilmesini sağlayan makine yada aletlerle oynayabilmesinin önemini sizlerde yeterince hayal edebiliyor musunuz? Yine Ankara'da ki Tarih ve Etnografya müzesinde atalarının neler yaptığını görsel olarak görebilmesi ile Güzel Sanatlar Müzesinde geleceğe yönelik şeylerin resim yada figürlerle nasıl oluşturulabildiğini görmesinin bir çocuğun hayal dünyasına neler katabileceğini yine sizler de yeterince hayal edebiliyor musunuz? Yada Ankara’da ki o Ters Ev’in , çocukların hayal dünyasına yada dünya görüşüne neler katabileceğini yeterince düşünebiliyor musunuz?

Benim her programım da çocuklarla ilgili olarak sürekli anlattığım bir hikayeyi tekrar sizlerle de paylaşmak istedim. Doğu Anadolu’da geziler yapan bir kadın gazetecinin , dolmuşta bir yaşlı adam ile birlikte hamile bir genç kız dikkatini çeker. Yaşlı adam bir ara dolmuştan indiğinde genç kıza “Baban mı? “ diye sorar”, genç kız da “Hayır eşim” diye cevap verdikten sonra tekrar genç kıza “Kızım ne kadar gençsin , bu kadar yaşlı bir adam ile evlenirken hiç düşünmedin mi?” diye sorar. Genç kız da , “Abla ben şehre ilk defa indim , şehrin bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum” diye cevap verir. Bu hikaye de aslında , çocukların hayal dünyalarının ve beyin kapasitelerinin gelişebilmeleri için yeni şeyler duymaları yada görmelerinin ne kadar önemli olduğunu göstermekte değil midir? Bu sebeple bu hikaye beni çok etkilemişti. Bu yüzden özellikle yoksul aile çocuklarının belki de ömrü hayatı boyunca gidemeyecekleri yada göremeyecekleri , Ankara’da Bilim ve Teknoloji Müzesi , Tarih ve Etnografya Müzesi ve Ters Ev ile ilgili olarak Hendek Belediyesine 2018 yılında bir dilekçe vermiştim. Pandemi dolayısıyla gündeme alınamamıştı. Ancak artık Şehrimizinde bir Ters Evi var ve ilçemizdeki Yoksul Çocuklarımız da otobüslerle buralara götürülebilir.

Bu sebeple yoksul çocuklara bir fırsat eşitliği verebilmek , onların hayallerine ulaşabilmelerine imkan sağlayabilmek aslında Allaha ulaşabilmek değil midir? Çünkü “Çocuklar Allahın birer mucizeleridir. Çocuklara el uzatırsanız Allah da size el uzatırmış. Siz Allaha yakınlaşırsanız Allah da size yakınlaşırmış. Çocukları güldüreni de Allah da daima güldürürmüş” şeklinde Kur’an ve Hadislerde de ne güzel bahsetmektedir.

Ters Ev , hayata aynı yerden bakmayı değil de farklı yönlerden de bakabilmeyi , yani hayaller kurabilmeyi yada farklılıkları görebilmeyi sağlayacaktır. Nicola Tesla " Allah , insan beynini hayal edebildiği herşeyi yapabilecek şekilde yaratmıştır. Ama insan zihni buna henüz inanmamaktadır. İnsan zihni buna inandığı zaman da hayal edebildiği herşeyi yapabilmesi de mümkün olacaktır " şeklinde ki sözü ile hayal edebilmenin önemini bu şekilde anlatmaktadır.

Bu sebeple Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ziraat Yük. Müh. Sn. Ekrem Yüce’ye yoksul çocuklarımız ve tüm çocuklarımız adına minnet , şükran ve teşekkürlerimizi iletiyoruz. 

Zipline ( Tel Üzerinde Kayak ) , Bir Dağın Arkasını Görebilmek midir? Bir Vizyon mudur?

Yaklaşık 3 yıldır , gazetemde , yayınlarımda ve Tv programlarımda , ilçemizin dağlarında aslında altın madenleri bulunmaktadır diye sürekli bahsetmekteyim. Önemli olan nasıl baktığınız değil mi ? Bakmak ile görmek arasında ki fark da aslında bu değil midir? İlçemizde mahallerimizi gezerken çektiğim fotoğraflarla ilgili “ Çok güzel fotoğraflar çekiyorsun diye söylüyorlardı. Ben de onlara “Ben doğa yada manzara fotoğrafı çekmiyorum. Ben makine ile fotoğraf çekerken baktığım yerlerde “ Burada başka neler yapılabilir? Tarım nasıl gelişebilir? Turizm nasıl geliştirilebilir? İnsanlarımız nasıl tekrar köylerine dönebilir? Yardımcı işletmeler nasıl kurulabilir? Sanayi ve Ticaret nasıl gelişebilir? Ben bunları hayal ederek , bunları görerek bu fotoğrafları çekiyordum” şeklinde cevaplar veriyordum. Bu aslında bir Dağın arkasını görebilmek değil midir? Vizyonlar oluşturabilmek değil midir? Bir Dağın arkasını nasıl görebiliriz ki , bu imkansız bir şey değil mi? diye soranlara da “Allah , hiç kimseye yapamayacağı hiçbir şeyin hayalini bile vermezmiş” şeklinde Kur’an ve Hadislerde bahsedildiğini hatırlatıyorum. Ama burada önemli olan önce dert etmek değil midir? Bu dert de “Şehrinin çocuklarını , şehrinin insanlarını yada şehrini dert etmek” den başka da bir şey olmadığı da görülmekte değil midir? Çünkü “Bir Şehrin Çocukları mutlu olursa , İnsanları mutlu olur , insanları mutlu olursa da o şehirde mutlu bir Şehir olur” önermem de aslında bunu anlatmaya çalışıyorum.

 

İlçemizde , Dikmen Dağında ; , Kışın Kar Kayağı , yazın da Çim Kayağı , Çiğdem Yaylasında ; Futbol Golfu , Beşoluk yaylasında ; Çim Kayağı Yüksek Atlayış Rampası , Acısu da ; Şifalı Su Sağlık Tesisi olamaz mı?

Göksu , Aksu , Yeniyayla , Kurtuluş mahallelerinde ; Zipline (Tel üzerinde Kayak) ve Bisikletli Dağ Tırmanış Yarışları , Drım Drım Yaylasında ; Doğa Yürüyüşleri ve Spor Kamp Tesisleri kurulamaz mı?

Kadife Deresinde bazı düzenlemelerle birlikte burada Kano Yarışları düzenlenemez mi?

Her şey hayal ile başlarmış. Hayal etmek ve buna bağlı planlar ve programlar yapabilmek ; Bir Dağın arkasını görebilmek değil midir? Bir Vizyon değil midir?

Zipline projesi , aslında bir Dağın arkasını görebilmek değil midir ? Bir Vizyon değil midir? Spor Turizmi ile birlikte Sakarya’yı bir Dünya Şehri yapmak , Sakarya’nın önünü açmak değil midir?

Bu sebeple tekrar Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ziraat Yük.Müh. Sn. Ekrem Yüce’ye yoksul çocuklarımız ve tüm çocuklarımız adına minnet , şükran ve teşekkürlerimizi iletiyoruz. İnşallah darısı da ilçemizin başına olur diyoruz.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem Yüce’ de bir Mühendis. Bilim insanları , sanatçılar , mühendisler ve mimarlar da aslında “Bir Dağın arkasını görebilen , Vizyonlar oluşturabilen ve  hayaller kurabilen insanlardır”. Aynı zamanda “Realitik yani gerçekçi düşünebilen , fayda - zarar analizlerini iyi yapabilen , planlı ve programlı çalışabilen insanlardır. Bu sebeple “ Hayatta hiç bir şey , aslında bir tesadüf değildir” sözü de ne kadar anlamlı duruyor değil mi?

 

Bu konulara ait olarak ,  Facebook Hendek Vizyon Tv'de ki , 12 Aralık 2021 tarihli Kadife Deresi , 14 Aralık 2021 tarihli Dikmen Dağı ve 21 Aralık 2021 tarihli de Yeniyayla , Kurtuluş ve Göksu mahallelerimize ait programlarımı izleyebilirsiniz...

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ters, Ev, ve, Zipline, ;, Bir, Dağın, Arkasını, Görebilmek, Midir?, Bir, Vizyon, Mudur?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı