Haber Detayı
07 Temmuz 2021 - Çarşamba 17:47
 
Şeyh Halil Anma ve Hacet Bayramı Etkinlikleri
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Şeyh Halil Anma ve Hacet Bayramı Etkinlikleri

 

 

11 Temmuz Pazar Günü Ortaköy mahallemizde yapılacak olan Şeyh Halil Anma ve Hacet Bayrami etkinlikleri ile ilgili olarak , ilçemizin tarihsel özellikleri ile ilgili bazı bilgileri de sizlerle paylaşmak amacıyla bu yazımı da sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

 

Hendek Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biridir. Türkler 1071 Malazgirt zaferi ile Anadoluya girmişlerdir. 1075 yılında Şeyhler köyü kurulmuştur. İznik ise 1083 yılında Türkler tarafından alınmıştır. Bu sebeple ilçemizin Türklerin tarihinde önemli bir yeri bulunmaktadır.

 

Yağı düşman demektir. Yağıbasan düşman basan (vuran) demektir. Yağıbasan komutanımız Selçuk Türklerinin ilk komutanlarındandır. Muhtemelen Yağbasan köyünde yaşamıştır ve Yağbasan köyünün ismide bu komutandan dolayı verilmiştir. Zamanla ı harfi kullanılmadığından Yağbasan olarak değişmiş olabileceği belirtilmektedir.

 

Hendeğin İlk ismi Handağıdır. Türkistan' da ki  Handak ' tan yani Handağ' dan gelmektedir. Eski Türkçe' de ğ harfi yoktur. Bu sebeple zamanla Handak ismi Hendek olarak değiştirilmiş olduğu rivayet edilmektedir. Eskiden şu anda ki Hendek meydanında pazar kurulurdu. Adıda Handağı Pazarıydı. Ayrıca Turan Türk demektir. Turanlar mahalleside yine Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu da belirtilmektedir.

 

Anadolu coğrafyası Horasan ve batı Türkistan'dan gelen Türkmen boyları ile M.S.900 lü yıllarda Türklerin ikincı kez yurt edindiği yerler oldu.Gelen Horasan erleri (Şeyh'ler) aynı zamanda Kanaat önderleri ve bilge insanlar olarak Sosyal hayatın eğitmenleriydiler. Şeyhler , Tuzak , Su Kenarı , Kurtköy , Aşağı ve Yukarıçalıca ,Hallaçköy ,Ortaköy ,Çayırbaşı ,Türbeköy gibi köyler Türkistan ve Horasandan gelen Türklerin bizzat kurduğu Selçuklu Türklerinin köyleridir. Ortaköy'ün ilk ismi olan Puna adı da Pınar'dan gelir ve çok çalışkan bir Oğuz boyunun mensuplarıdır.

 

Türkistan Piri Hoca Ahmet Yesevi'nin Türkistan ve Horasanda yetiştirdiği ve Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için Anadolu'ya gönderdiği Mevlana , Yunus Emre,Hacı Bektaşi Veli ve Ahi Evran gibi Alperenler' den dir. İlçemize ise Keremali dede, Erenler dede, Salman dede,Sarı dede, Şeyh İzzettin İsmail Handaki,Şeyh Halil ve Şeyh Benli gibi Alperenleri göndermiş olduğu bilinmektedir.

 

Şeyhler Mahallesindeki Şeyh İzzettin İsmail Handaki Hazretlerine , Osmanlı Padişahlarından Orhan Sultan tarafından Şeyhler Mahallesinin vakfedilmesi ve bu Vakıf Beratı'nın , Osmanlının ilk belgesi olma özelliğini taşıması açısından da  önemi de belirtilmektedir.

 

Ayrıca Şeyh İzzettin İsmail Handaki Hazretlerinin babası olan Şeyh İbrahim Handaki Hazretlerinin mezarınında Aşağı yada yukarı Çalıca Mahallesinde olduğu da yine rivayet edilmektedir.

 

 

Bu tarihsel bilgilere bağlı olarak , 7 Alperen'lerimizin Türbelerinin Seçuklu Türk Mimarisine uygun bir şekilde yeniden restore edilmesi , İlk Türk Komutanlarımızdan Yağıbasan Komutanımıza ait bir Pano ile dev bir Türk Bayrağının Yağbasan mahallesinde kurulması , Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan Anma ve Hacet Bayramı etkinliklerinin , Türk Kültürüne uygun olarak , Atçılık , Okçuluk ve Folklor gösterileri ile birlikte bir Festival şeklinde kutlanabilmesi için gerekli çalışmalar yapılamaz mı? Bu soruların cevapları ise sizlerin yüce takdirlerinizdedir.

 

 

Bilgi ; Bu konular ile ilgili olarak ilçemizin değerli şahsiyetlerinden Araştırmacı - Tarihçi , Y.Müh. Danyal Hergünsel ile görüşülebilir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Şeyh, Halil, Anma, ve, Hacet, Bayramı, Etkinlikleri,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı