Haber Detayı
13 Eylül 2021 - Pazartesi 02:07
 
"Sanat,İnsanı ve Çevreyi Güzelleştirmek İçindir" Adem Bulut
EĞİTİM Haberi


Devlet memuru babalı ve 6 çocuklu bir ailenin 3.cü çocuğu olarak Ağrı'da doğdu. İlk , orta ve Liseyi Ağrı'da tamamladıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu.Orman işletmesinde çalışan Babasının Hendeğe tayin olması üzerine buraya taşındılar ve babasının emekli olmasından sonrada Hendeğe yerleştiler. Okuldan mezun olduktan sonra 2007 yılında hem İstanbul'da hem de Hendek'te Resim Atölyesini açtı ve burada öğrenci yetiştirmeye başladı. Türkiye 'de bir çok karma sergilere katılan Ressam Adem Bulut , hem öğrenci yetiştirmeye hem de resim çalışmalarına bu şekilde devam etmektedir.

Ressam Adem Bulut "Atölyemizde öğrencilerimize 3 grupta ders veriyoruz.1. grup çocuk grubudur. Burada çocukların resimle uğraşması , onların desarj olması , mucitlik yönünün daha çok gelişmesi ve daha fazla ortaya çıkmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bunun yanında , çocuğun olumsuz alışkanlıklardan uzak durması ve çocuğun özgüvene sahip olması ile birlikte ayrıca çocuğun kendini daha iyi ifade edebilmesi gibi yeteneklerinin gelişebilmesini de sağlanmaktadır. 2.grup ise,özel yetenek sınavlarına hazırladığımız gruptur.  Burada da Güzel Sanatlar Lisesi ve Güzel Sanatlar Üniversitesine hazırladığımız öğrencilerimiz yer almaktadır. 3.grupta ise yetişkinler bulunmaktadır. Bunlar da resim çalışmalarına bir hobi olarak başlamış ve sonraları ise bunu içselleştirmiş olan yetişkinlerimizdir ve bizde burada kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktayız" olarak Da Vinci Resim Atölyesi hakkında bilgileri de bu şekilde vermektedir.

"Sanat kişinin duygu ve düşüncelerini özgün bir biçimde ve estetik bir şekilde dışarıya yansıtmasıdır" olarak Sanatı bu şekilde ifade Ressam Adem Bulut sözlerine "Sanat aslında toplumun ışık gören tarafıdır. Toplumu ileriye götüren , aydınlığa taşıyan bir eylem biçimidir. Sanat estetikliğin, özgün fikirlerin yanı sıra bir mücitliktir , bir yaratıcılıktır. Bir çok ressamlara baktığımızda , şairlik yönü , müzisyenlik yönü gibi bir mucitlik yönleri vardır ki , Leonardo da Vinci bunlara en iyi bir örnektir" olarak devam ederek Sanatı da bu şekilde tanımlamaktadır.

"Bir sanatla uğraşmak için derdiniz, sıkıntınız olmalı. Bu hayatta derdi olmayan hiç kimse sanatçı olamaz. Resim çizemez , Kitap yazamaz , Şiir yazamaz, film çekemez. Çünkü Sanatçı, hayal kurmasını bilen insandır " şeklinde Sanatçıyı tanımlayan Adem Bulut  " Sanatçının belirli ilkeleri vardır. Olumsuz şeyleri olumlu şeylere çevirebilmek için çaba gösteren kişidir.Toplum düz bir alandaki kalabalık , Sanatçı ise düz alandan daha yukarıda ki basamaklarda olan kişidir. Biraz daha yukarıda olduğu için toplumu kuş bakışı olarak görür. Kişiler kendi dar alandaki hayatlarını görürken , sanatçılar ise o toplumdaki tüm kişilerin hayatlarını görürler. Tümü gördüğü için de toplumdaki eksikleri, toplumun güzel yönlerini görür , ona göre bir kompozisyon oluşturur , bir çalışma yapar ve ona göre toplumun önüne birer çareler sunarlar. Yazarı , şairi ve müzisyeni de bu şekildedir. Çünkü Sanat duygudan ibarettir. Sanatçı insan duygusal bir insandır. Bu duygular olumlu duygular olarak , empati ve vicdan gibi duygulardır. Aynı zamanda da Sanatçı objektif düşünen bir insandır" olarak Sanatçıları da böyle tanımlayarak sözlerine bu şekilde devam etmiştir. .

Ressam Adem Bulut  "Resim sanatı , duygu ve düşüncelerin çeşitli renk ve tonlarla kağıt , bez , mukavva gibi zeminler üzerine kalem ya da bir takım boyalarla işlenmesidir. Resimde çizim ; Kalemle başlanan resimlerde çizim, yapılacak resmin ana hatlarını belirler. Resimde renk ise ; Renk seçimi resimde verilmek istenen mesaj , paylaşılan duygu ve düşünceyle belirlenir. Ressamın ruh haliyle ilgilidir. Resimde kompozisyon da ; Αnlatılmak istenen duygu ve düşünce , çizim ve renk hepsi kompozisyonla doğrudan ilgilidir" şeklinde de resim sanatıyla ilgili bilgileri de bu şekilde vermektedir.

" Herkesin paletinde aynı renkler vardır. Kiminin renkleri soluk iken kiminin renkleri cıvıl cıvıldır. Bundan dolayı herkesin resmi de birbirinden başkadır.Resmi resim yapan tuvaller, boyalar, fırçalar değil ressamların duyguları, düşünceleri ve hayalleridir" sözleriyle birlikte ressamların resimlerinin birbirinden farklı olmasını da bu şekilde açıkladıktan sonra sözlerine  "aslında bu olması gereken bir şeydir.Herkesin paletindeki aynı renkleri kişiler farklı bir şekilde sunabiliyorsa bu özgünlük demektir" olarak devam etmiştir.

Ressam Adem Bulut " Bazen bir resim, bin kelime anlatır" ile "Eğer kelimelerle anlatabilseydin, resim yapmak için bir sebep olmazdı" sözleriyle birlikte bakmakla görmek arasındaki farkı ise  "Edward Munch'ın "Çığlık" adlı tablosuna baktığımızda bunu hiç bir söz yada hiç bir kelime anlatamaz. Çünkü sözün ve kelimenin anlatacağı ruh hali ise başka bir şeydir. O tablodaki figür , duruş ,tonlar , kompozisyon ve fırça darbeleri bize bambaşka bir ruh halini yansıtır" olarak bu şekilde açıklamaktadır.

"Ressamlar gölgelerde ve bir resimdeki ışıklarda bizim görmediğimiz ne çok şey görür!" sözünü hatırlatan Ressam Adem Bulut "Beyaz bir masadaki vazonun tonuna ve rengine baktığımızda sıradan bir insan beyazdan başka bir şey görmez. Ama bir ressam o vazodaki derinlikleri görür. O vazo üzerine yansıyan farklı ışık tonlarını görür. O vazoyu resmederken,  tuale aktarırken ve izleyiciye sunarken , o vazonun arka fonuyla bir bağ kurarak yada vazonun üzerinde durduğu zemin yada sehpa ile bir ilişki kurar. Siz sehpayı o vazodan çıkardığınız zaman vazo eksik kalır.Yada arka fondaki bir yere dokunduğunuz zaman yine vazo eksik kalır. İşte beyazı ressam bu şekilde betimler ve bu şekilde farklı görür" şeklinde de bakmakla görmek arasındaki farkı da bu şekilde izah etmektedir.

Ressam Adem Bulut "Burada önemli olan bir kavrama gücü ve bir de his dünyasıdır. Bir dağa bakan ressam yada şair veya bir müzisyen farklı şeyler görür. O dağın üzerindeki tonlar , ışık ve diğer farklı ayrıntılarla aslında o dağa bir anlam yüklerler. Bir ressam için ise ; bir manzarayı , bir objeyi yada bir figürü bir tabloya aktarırken bir kavrama gücü bir de his dünyası önem arz etmektedir. Bu şekilde kavrayıp , hissedip , onu özgün bir biçimde yansıtır. Bu olmazsa emek verilmiş ama sıradan olan yada sanatsal bir değeri olmayan bir eser meydana gelmiş olur" şeklinde ressamların bakış açılarını da bu şekilde tarif etmektedir.

"Başkalarının çocuklarını kendi çocuklarımız gibi görmeliyiz. Onlara elimizden gelen bütün imkanları sunmalıyız , onları olumsuz şeylerden uzak tutmaya çalışmalıyız. Bunun için masanın bir ayağı olan kültür ve sanatı da çocuklara aşılamak gerekmektedir." olarak başkalarının çocuklarını neden dert etmemiz gerektiğini de bu şekilde ifade eden Ressam Adem Bulut sözlerine " Eğer bir çocuk , bir Kültür ve Sanatla uğraşırsa özgüveni artar. Çünkü çocuk bir şeyler yapmak ister , ben varım ve ben buradayım demek ister , Kendini göstermek ister. Siz onların önüne Kültür ve Sanat ile ilgili imkanlar sunmaz yada göstermezseniz ,çocuklar da kendi başına önüne çıkan ilk olumsuz şeylere itilebilir. Bu sebeple çocukları bu kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için onlara birer hobiler kazandırmak gerekir. Bu yüzden bir Şehirde bir Kültür ve Sanat evi olması bir elzemdir , bir gereklilikdir" olarak sözlerine bu şekilde devam etmiştir.

Ressam Adem Bulut "Kültür ve Sanat Evi demek , insanların empati duygusunu daha iyi bir noktaya taşıyabilmek demektir. Bu da çevreyi daha iyi korumak ve daha temiz tutmak demektir. İnsanı ve çevreyi daha güzel bir hale getirebilmek ve insanların kişisel ilişkilerini daha kaliteli bir hale getirebilmek demektir" şeklinde ilçemizde bir Kültür ve Sanat Evinin olabilmesi için bir Sanatçı olarak elinden gelen bütün desteğini vereceğini de bu şekilde belirtmektedir.

"Pandemi öncesi her meslek grubundan insanlarla birlikte haftada bir gün ve 2 saat şeklinde sinevizyon olarak birer sunumlar yapıyorduk. Şair , yazar , ressam , müzisyen gibi yada her meslek grubundan insanlar katılıyordu." olarak yaptığı faaliyeti anlatan Ressam Adem Bulut " Bu çalışmayı tekrar başlatmayı düşünüyoruz" olarak da ilçemiz insanlarına da bu şekilde bir müjdeyi vererek sözlerini bu şekilde tamamlamıştır.

 

Ressam Adem Bulut ile yaptığım röpörtajı 11 Eylül 2021 tarihli Facebook Hendek Vizyon Tv'de Kayhan Şafak'la Şehir Vizyonları programımda izleyebilirsiniz...

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Sanat,İnsanı, ve, Çevreyi, Güzelleştirmek, İçindir", Adem, Bulut,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı