Haber Detayı
13 Kasım 2021 - Cumartesi 19:43
 
Sanat ile 41 Yıl , Eğitimci Yazar Cafer Hergünsel
EĞİTİM Haberi


Köy Öğretmenliğinden Yazarlığa Uzanan Bir Hayat Hikayesi

Eğitimci Yazar Cafer Hergünsel , 3 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak babasının görevi sebebiyle Düzce'de doğdu. İlk , orta ve lise eğitimini Hendek'te , Üniversite eğitimini ise İstanbul Ortaköy Eğitim Enstitisü' nde tamamladı.

Okulu bitirdikten  sonra İstanbul'da ki abisi ile birlikte kurdukları Oto boya ve kaporta ile ilgili ve yaklaşık 50 kişinin çalıştığı bir işyeri ile iş hayatına başladı. Çeşitli sebeplerle iş hayatını bıraktı ve tekrar öğretmenlik mesleğine geri döndü. Sakarya , Karasu Lahne' de okul müdürü olarak göreve başladıktan 3 ay sonra da  Hendek , Hacıkışla köyünde öğretmenliğe başlamıştı. Bu arada 2 yıl daha okuyarak sınıf öğretmenliği eğitimini , aynı zamanda dışarıdan okuyarak da İşletme Bölümü eğitimini de tamamlamıştı.

Hacıkışla köyündeki öğretmenlik görevi esnasında ilk kitabı olan Kalfa'yı yazdı. Bu kitabında İstanbul Merdivenköy ' deki iş hayatında ki çalışanların ve emeğin önemini anlatıyordu. Daha sonra Hamit Nasıl Okuma Yazmayı Öğrendi? adlı ikinci kitabını yazdı. Bu kitabında da mecazi anlamda kullanılmış olan Hamit isimli engelli bir çocuk ile ilgili özel eğitimin nasıl yapılması gerektiği gibi konuları gerçek hayattan alıntılarla işlemişti. Okulda Hamit için ; zihinsel ve bilişsel gelişim ile ilgili Yap boz , ortopedi özürünü düzeltmek için yürüme ve sosyalleşme içinde arkadaşları ile birlikte top oyunlarına katılım gibi yaptığı çalışmaları anlatmış , sevgi ve şefkatle bunun nasıl başarılabileceğini göstermeye çalışmıştı.  Bu arada 4.Murat adlı tiyatro oyunu yazmış ve köyde 3 gün boyunca da sergilenmesini de sağlamıştı.

Cafer Hergünsel , iletişim yönü güçlü ve sosyal hayatın içinde olmayı seven bir yapısıyla , Hacı kışlada köyde bir arkadaşı ile birlikte toprağa bir çukur açarak , içine Hüsgün (Sazan) balığı yavruları koymuşlar ve balık yetiştirmeye başlamışlardı.  Mısır kırması ile besledikleri balıklar ise kısa zaman içinde oldukça büyümüşlerdi. Ancak bir gün aşırı bir yağmur yağması sonucu açtıkları çukur dolmuş ve balıklar telef olmuştu. Bankadan kredi alarak çukurun etrafına duvar ile kapatmayı  düşünüyorlardı. Ancak bu olamayınca bu hikayede böyle bir trajedi ile bitmiş , belki de şehrindeki ilk balık çiftliği kurma hayali de bu şekilde sona ermişti.

Daha sonra Sarıyer Doğanevler İlkokuluna oradan da Sarıyer Kazım Karabekir ilkokuluna tayin olmuştu. Bulunduğu yere bir şeyler katmak için çok çalışan Cafer Hergünsel , okulun suyu , bahçesi ve okulun eşyaları gibi olmayan işleri tamamlamaya çalışmıştı. Belli bir süreden sonra da Emirgan ilkokuluna tayin olmuş ve burada 15 yıl görev yapmıştı.

Okulun bir kolej gibi olmasını sağlamış , aynı zamanda sürekli kendini geliştirmek üzerede eğitim hayatına devam etmiş ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi , Uluslararası İlişkiler ana bilim dalınından mezun olmuştu. Bu arada da Yaşam Sürgünlerini Verirken , Ara Beni Sesini Duyayayım , Kadriye ve Geçmişten Gelen Esintilerle Emirgan adlı kitaplarını yazmıştı.

Hürriyet ve Cumhuriyet gazeteleri ,  Yazko Edebiyat , Varlık , Gösteri , Dünyanın Öyküsü , Broy, Papürüs , Edebiyat Koop ve Elis gibi dergiler ve yayınlarda da öyküleri yayınlanmıştı. Sarıyer belediyesi tarafından Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü ve Yazın Sanat Onur Ödülü ile de takdir edilmışti.

Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamlayan ve bitirme tezi ise 1940'larda Yükselen Naziz' min Türk Edebiyatına Etkileri  olan Cafer Hergünsel  daha sonra da bunu bir kitap olarak yayınlamış.  Sonraki zamanların da ise Sarı zarf , Benim Güzel insanlarım ve Yıldız Sineması Destanı gibi adlı kitaplarını yazmıştı.

Toplumcu gerçekçi bir yazar olarak , insanları , doğayı , çevreyi , şehirleri ve hayatı güzelleştirmek olarak bir yaşam felsefesine sahip olan Cafer Hergünsel , Emirgan 'da yaptığı çalışmalarla 4 araziyi betonlaşmaktan kurtarmış , sokak ve caddelerin çiçeklerle donatılmasını sağlamış , bayramlarda ve özel günlerde bando takımları yada küçük festivaller gibi faaliyetler de bulunarak şehrin , hayatın ve insanların da daima arasında olmuştu .

"Bir sanatla uğraşmak için derdiniz, sıkıntınız olmalı. Bu hayatta derdi olmayan hiç kimse sanatçı olamaz. Resim çizemez, kitap yazamaz , şiir yazamaz ve bir film bile çekemez" olarak sanatçıların yaşadığı topluma ve çevreye kayıtsız kalamayacağını bu şekilde ifade eden Cafer Hergünsel " Eğitimci Yazar olarak , toplumumuz ve halkımız , Sanatın her alanına ilgi duysunlar. Kitaplar okusunlar , kendilerini geliştirsinler , insanlarına ve şehrine faydalı olabilmek ve katkılar sunabilmek için onlarla birlikte çok çalışsınlar " şeklinde de sözlerini bu şekilde tamamlamıştır.

Eğitimci Yazar Sn.Cafer Hergünsel ile ilgili Hendek Vizyon Tv 41.Yıl Onur Ödülü takdim programımızı 13 Kasım 2021 tarihli , Kültür ve Sanat programımızı da 16 Kasım 2021 tarihli Facebook Hendek Vizyon Tv'de izleyebilirsiniz...

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sanat, ile, 41, Yıl, ,, Eğitimci, Yazar, Cafer, Hergünsel,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı