Haber Detayı
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 22:53
 
Nahhat Sanatçısı Yaşar Özörtbaş
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Nahhat Sanatçısı Yaşar Özörtbaş

 

 

Babası polis memuru olan 2 çocuklu ailenin ilk çocuğu olarak Hendek'te doğdu. Babasının görevi sebebiyle ilk , orta ve lise tahsilini İstanbul'da tamamladı.Askerlik görevinden sonra akrabası Fatih Toker'in yanında Nahhat sanatını öğrenen Yaşar Özörtbaş yaptığı çalışmaları Türkiye'nin en iyi Nahhat sanatçılarından Hüseyin Kutlu'ya gösterdi ve onunda eserlerini beğenmesinden sonra profesyonel olarak Nahhat sanatına başladı.3 yıl içinde 50 tabloluk eserlerini yaptıktan sonra Nahhat sanatçısı Hüseyin Kutlu , tabloların arkalarına eserlerin manalarını yazmıştı.

 

 

1986 yılında Hendek'te ilk sergisini bir hatfa sonra da İstanbul Beyoğlu Kazım Taşkent sergi salonunda 2.sergisini açtı. Daha sonra çeşitli sektörlerde olmak üzere de aynı zamanda iş hayatına devam etti. Sanatçılık yaşamı boyunca 100'lerce eseri satıldı ve yine 100'lerce eserini hediye olarak verdi. Halende Hendek'te ki bir müzeyi andıran evinde yeni eserlerini üretmeye devam etmektedir. Bunun yanında da Hendek Halk Eğitim Merkezi'nde de 10 yıldan bu yanada Nahhat Sanatını öğrencilerine öğretmeye çalışmaktadır.

 

 

Nahhat Sanatı'nı , yapılacak eserin bir fotokopisi işlenecek zemin üzerine yapıştırılır. Daha sonra kıl testere ile parçalar tek tek kesildikten sonra , tablo üzerindeki zemine yapıştırılır olarak tanımlayan Yaşar Özörtbaş , Nahhat Sanatı ile ilgili olarak da düşüncelerini " Herkes Nahhat sanatçısı olamaz. Allahın müsade ettiği kullar ancak Nahhat olabilir. Sorumluluk ve disiplin isteyen bir iş. Aynı zamanda da bir terapi işidir." şeklinde ifade etmektedir.

 

 

Nahhat Sanatının sabır istediğini ve yaptığı işle bütünleşmek gerektiğini ifade eden Yaşar Özörtbaş "Bereket Duası gibi bazı eserler 1 yıl , bazıları da Ayet'el Kürsü gibi 4-5 ay sürmektedir"şeklinde eserleri hakkında bilgiler verdikten sonra da sözlerine " Eserlerin bir çoğu el işçiliği olduğundan nadir değerlere sahiptir. Mesela Bereket Duası adlı tablo Türkiye'de tekdir. Ayet'el Kürsü tablosu da en fazla 2 adettir" olarak devam etmiş oldu.

 

 

Halk Eğitim Merkezi'nde yıllardır Nahhat Sanatı Öğretmenliği yaptığını belirten Yaşar Özörtbaş "Yüzlerce öğrencim oldu. Yetenekli öğrencilerim , iş hayatına başladı yada evlendi ve sonuçta da bu sanatı bıraktılar ve artık yapmıyorlar. Bu sebeple benden sonra bu sanatı devam ettirecek birileri olmayabilir. Bundan dolayı çok üzgünüm." şeklinde ileriye yönelik düşünce ve kaygılarını da bu şekilde ilettikten sonra da " İlçemizde bir Güzel Sanatlar Lisesi , Sergi Salonları yada Sanat Evleri olabilirse Nahhat ve diğer sanatlarında gelecek kuşaklara aktarılması da ancak bu şekilde sağlanabilir" olarak da vizyonunu da bu şekilde iletmiş oldu.

 

 

Gençlere ve bu sanata gönül verecek olanlara da her zaman sabırlı ve tevazu içinde olmaları halinde bu sanatta başarılı olabileceklerini belirten Yaşar Özörtbaş " Nahhat Sanatı pahalı bir sanat dalıdır. Bu sebeple yetkililerinde bu sanata gönül verenleri bir şekilde desteklemeleri de gerekmektedir" olarak da sözlerini bu şekilde tamamlamıştır.

 

 

Nahhat Sanatçısı Yaşar Özörtbaş ile yaptığım programımı 16 Temmuz 2021 tarihli Facebook Hendek Vizyon Tv'de izleyebilirsiniz...

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Nahhat, Sanatçısı, Yaşar, Özörtbaş,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı