Haber Detayı
19 Eylül 2021 - Pazar 19:04
 
"Müzik, İnsanlarla iyi bir iletişim kurabilmenin en güzel yollarından biridir."Mehmet Adalı
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


 

Müzisyen ve Müzik Eğitmeni Mehmet Adalı , 2 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak Hendek doğdu. İlk , orta eğitimini Hendek'te , lise eğitimini ise Adapazarında tamamladıktan sonra üniversite eğitimi olarak da İktisat Bölümünü bitirdi. Okul hayatından sonra belli bir süre Adapazarı'nda Grup Ekstra ve Grup Otantik gibi çeşitli orkestralarda müzisyen olarak çalıştı. Daha sonra profesyonel müzik hayatına ara vererek özel sektörde iş hayatına başladı. Ancak müzikten hiç kopmadı ve iş dışı zamanlarda müzik yapmaya da devam etti.

"Müzik aletlerinden biri olan Gitar eğlenceli bir keyif aracı , aynı zamanda da bir sanat dallarından birisidir. Gençlerin bir arada odaklanıp eğlenebilecekleri bir etkili iletişim aracıdır. Gitarın bir başka özelliği de evrensel bir çalgı olmasıdır.  Örneğin bir Japon'a bir Kabak Kemane gösterdiğinizde bu nedir diye sorar? Ama bir gitarı  bir Japon'a yada bir Çinli'ye gösterdiğinizde bu Gitar' dır der" bu sebeple de Gitar çok etkili ve evrensel bir çalgı aletidir olarak Gitar ile ilgili düşüncelerini de  bu şekilde açıklamaktadır. Hendek'te ilk olarak Gitar Dershanesini kuran ve Hendek Belediyesinde yıllarca ders verdikten sonra da halende Halk Eğitim Merkezinde müzik eğitmenliği görevine hem de Hendek Gitar Dershanesi adlı kendi stüdyosunda öğrenci yetiştirmeye ve zaman zamanda konserler vermeye ve izleyicileriyle de buluşmaya devam etmektedir.

"Sanatçıların , düşüncelerini ve fikirlerini , kağıda yazarak Roman ve Hikaye, tuvale yazarak Resim , notaya dökerek Müzik , konuşma , jest ve mimiklerini izleyiciye yansıtması  Tiyatro , hareketlerle Bale ve Dansı , taşı yontarak Heykel , bina yaparak Mimari eserler gibi meydana getirdiklerin bütününe Sanat diyebiliriz" şeklinde Sanat ile ilgili düşüncelerini bu şekilde ifade etmeye çalışan Mehmet Adalı sözlerine "Sanat insanın olmazsa olmazı , yemek ve ekmek gibidir. Mustafa Kemal Atatürk' de "Sanatsız bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur" demektedir.Yani bir toplumdan sanatı koparırsanız , hayatı da koparmış olursunuz. Çünkü  Sanat niçin gerekli ? Bir kere biz duygu ve düşüncelerimizi bir felsefeyle yada bir Sanatla anlatabiliriz. Başka türlü anlatamayız. Dünya kurulduğundan beri duygu ve düşüncelerimizi dogmalar olmadığı sürece , ancak bunlarla anlatabildik. O sebeple sanat biz insanlar için çok önemli  ve çok gerekli olan bir şeydir." olarak bu şekilde devam etmiştir.

"Bir sanatla uğraşmak için bir derdiniz, bir sıkıntınız olmalı. Bu hayatta bir derdi olmayan hiç kimse sanatçı olamaz. Resim çizemez , Kitap yazamaz , Şiir yazamaz, müzik yapamaz veya film çekemez. Çünkü Sanatçı, hayal kurmasını bilen insandır. Aslında bu dert dediğimiz şeyde , bir şeyi daha güzel nasıl yapabilirim? , insanı ve çevreyi nasıl güzelleştirebilirimin? derdinden de başka bir şey değidir" şeklinde Sanatçıyı tanımlamaya çalışan Mehmet Adalı  "İnsanlar sanatla kendilerini ifade edebiliyorlar. Mesela resim yaparak doğayı yada doğadaki canlıları ifade ediyor. Bizde müzik yaparak , içimizden gelen sesleri bir enstrümana dökerek yapıyoruz.  Ancak sanatta kesin diye bir şey yoktur. Aynı bilim gibidir. Yoksa Sanat diye bir şey kalmazdı. Bu sebeple biz gençlerimizin hem bilimle hem de sanatla birlikte yetişmelerini sağlamalıyız"  olarak da Müzik Sanatçısının önemini de bu şekilde açıklamaktadır.

Willam James "Mutluluktan şarkı söylemiyorum, şarkı söyleyerek mutlu oluyorum" sözünü hatırlatan Mehmet Adalı "Müzik yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Müzik çok güzel bir hobi ve insanları birleştiren bir sanat dalıdır. Yani birileri oturuyor dinliyor , birileri de çalıyor yada söylüyor. Bu yüzden Müzik ,İnsanların birbirleriyle güzel bir şekilde iletişime geçebilmelerini sağlayan en önemli sanat dallarından biridir.  Bunun yanında müzik yaparken ,  dinleyen bir kitle bulmanız gerekir. Siz çok iyi bir müzisyen olsanız da , sizi dinleyen birileri yok ise bu çok fazla bir anlam kazanamıyor. Bugün Eric Clepton'u bir köy düğününe getirseniz , bu nasıl bir etki yaratabilir? Çünkü düğüne gelenlerin beklentileri oyun havalarının çalınmasıdır. Yani bu aynı zamanda bir kültür işidir. Kültürlerin birbirini tutması gerekir ve bu da aynı zamanda da bir frekans işidir. Ayrıca da müzik bir eğitim işidir. Hem dinleyiciler hem de müzisyenlerin bu konuda bir altyapıları olabilmesi içinde eğitim almaları da gerekmektedir."olarak müzik ile ilgili duygu ve düşüncelerini de bu şekilde ifade etmektedir.

Mehmet Adlı Müzikle ilgili ilave olarak "Bunun yanında Müzik duygularımızın en açık dilidir. Aynı zamanda Müzik, insanların evrensel dilidir" sözü ile birlikte "Müzik evrensel bir olgudur. Müzik olmadan olmaz ve dünyanın her yerinde de çok eski çağlardan bu yana da müzik bir şekilde yapılmaktadır. Avrupa' da bir Müzik ve Dans Kültürü vardır. Mesela Amerika'da 2.Dünya Şavaşı yıllarında ki buhranı da bu şekilde Cazz Müziği ve Dans Kültürü ile yani İnsanlarını müziğe sevk ederek atlatmıştır. Çünkü Müzik böyle zamanlarda aynı zamanda da bir kurtarıcı olmuştur" şeklinde açıklamalarına da bu şekilde devam etmiştir.

Emil Zeig'in "Müziğin olduğu yerde, kötülük barınmaz" sözü ile ilgili olarak Mehmet Adalı düşüncelerini ise "Müzik emekçileri insanlardan paralarını çalmazlar , onların kalplerini çalarlar. Müzisyenin eve götürdüğü her lokma helaldir. Çünkü insanlar, istemedikleri yada hoşlanmadıkları hiç bir şeye asla para ödemezler. Bu sebeple müzik aynı zamanda da ticari bir metadır. Buda popüler bir kültür ile birlikte popüler bir müziği de beraberinde getirmektedir. Bu sebeple her müzik eseri bir sanat eseri olmayabilir. Ama popüler müzik de gereklidir ve olmalıdır" olarak bu şekilde ifade etmektedir.

Mehmet Adalı , Konfüçyus'un "Bir toplumun müziği bozuldu mu, o toplumda pek çok şey bozulmuş demektir." sözü ile birlikte "Bizim kendimize ait müziklerimiz vardır. Mesela Türküler ,Türkler çaldığı ve söylediği için Türkü olarak adlandırılmıştır. Şarkı ise , Şarktan yani doğudan gelmektedir.  Zamanla bu Türk Sanat Müziği olarak da devam etmiştir. Ala Turka olarak da yani Eski Türk Müziği anlamına da gelmektedir. Yıllar sonra ise Ülkemiz müzik hayatına bir yabancı pop kültürü girmiştir. Çünkü biz Türklerde gitar yoktur. Ajda Pekkan ve Fecri Ebcioğlu bu yabancı müzikleri sözleri Türkçe olarak yeniden bizlere sunmuşlardır. Ve hatta bunları sunacak Sanatçıların olmayışından dolayı da Adamo gibi sanatçılar kırık Türkçeleri ile de bu eserleri mesela "Her yerde kar var gibi " seslendirmişlerdir. Bunlar çok sevilmiş ve toplum tarafından da çok tutulmuşlardır. Bunun üzerine Sezen Aksu gibi sanatçılarımız da güzel eserler vererek bu kültürün gelişebilmesini ve bu günlere de gelebilmesini sağlamışlardır.  Sonraları Orhan Gencebay ile Arabesk değimiz bir müzik kültürü oluşmuştur.  Ama aslında Orhan Gencebay batı müziği yapmaktadır. Çünkü parçaları tamamen gamlar üzerine kuruludur. O dönemdeki insanlar aslında ne doğu kültürünü nede batı kültürünü kabul etmişlerdir. Böylece bunun ortasını bulabilmeleri sonucu da Arabesk kültürü de Ülkemizde bu şekilde gelişmiştir. Bunun sonucunda popüler ve farklı bir ticari müzik de ortaya çıkmıştır" olarak da Ülkemiz de ki Müzik Kültürünün gelişimi ile ilgili bilgileri de bu şekilde vermektedir.

Goethe 'nin , "İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli , iyi bir şiir okumalı , güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir." sözünün ,  aslında insanların sanatla ilgilenmelerinin ne kadar önemli olduğunu çok açık bir şekilde belirten bir söz olduğunu ifade eden Mehmet Adalı sözlerine "İnsanlar bir tabloya baktıklarında ressam burada ne çizmiştir diye onu eleştirmemeleri gerekir. Önemli olan , siz o tabloya baktığınızda ne hissediyor ve ne düşünüyorsunuz , önemli olan budur. Müzik de öyledir. Her türlü müzikler dinleyebilirsiniz . Ama bir gece bir müzik dinlerken , işte bu benim müziğim dersiniz. Çünkü sanat insan içindir ve insanın içindeki uyandırdığı ona ait hislerin bir bütünüdür. " olarak devam etmiştir.

İlçemiz de bir güzel sanatlar lisesi yada bir Kültür ve Sanat Evinin mutlaka olmasını gerektiğini savunan Mehmet Adalı sözlerine "Tabi ki bunlar çok gerekli şeyler. Zaten bir müzisyen olarak bunu çok isteriz. Mesela San Remo İtalya'da küçük bir kasabadır. Hendekten bile çok küçüktür. Ama dünyanın en büyük sanatçıları oradan çıkmışıtır. Mesela Romina Power ve Rose Fellicyano  gibi. Çünkü müzik festivalleri vardı. Oteller yapmışlar , turistik bir yer başka hiç bir iş yapmıyorlar. Senede bir festival yaparak bütün geçimlerini bu şekilde sağlıyorlar. Yani müziğin bu kadar da büyük bir ekonomik bir değeride var. Hendek de bu şekilde bir Kültür ve Sanat Şehri olabilir. Çünkü konumumuz olarak başta İstanbul ve Ankara gibi ulaşım olarak her yere çok yakın bir yerdeyiz. Ayrıca Hendeğin tarihsel olarak da büyük bir misyonu var. Büyük uygarlıklar kurulmuş ve aynı zamanda da ülkemizin 69 vilayetinden gelen vatandaşlarımızla birlikte zengin bir insan çeşitliliği ve bir insan mozaği var." olarak bu şekilde devam etmiştir.

İlçemizde bir Yemek ve Kültür Festivali yapılabilmesi ile ilgili olarak ise "Bu çok güzel bir fikirdir. Mesela eski lezzetler " Acıka gibi" yada diğer yemeklerimizi tekrar tadabilmek ve gelecek nesillere bu şekilde aktarabilmek bu şekilde çok güzel bir şey olabilir. Bu bir festival gibi yapılabilir ve bu aynı zamanda bir kültürel bir turizmi de meydana getirebilir. Ben de bir müzik sanatçısı olarak bu girişimi destekliyorum ve bu konuda yapılabilecek olan her türlü girişime de elimden geldiğince katkılar sunacağım " olarak düşüncelerini bu şekilde belirterek sözlerini tamamlamıştır.

 

Müzisyen ve Müzik Eğitmeni Mehmet Adalı ile ilgili yaptığım röpörtajı 17 Eylül 2021 tarihli Facebook Hendek Vizyon Tv'de Kayhan Şafak'la Şehir Vizyonları programımda izleyebilirsiniz...

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Müzik,, İnsanlarla, iyi, bir, iletişim, kurabilmenin, en, güzel, yollarından, biridir."Mehmet, Adalı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı