Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 01:33
 
Mal da Yalan Mülk de Yalan Var Biraz da Sen Oyalan. Sonunda Bilim ve Teknolojimi Olacak Elimizde Kalan?
BİLİM VE TEKNOLOJİ Haberi


 

Önümüzdeki Yüzyılda Dünyadaki Para ve Finans Piyasalarındaki Değişimler ile Etkileşimleri Neler Olabilir ? Bilim ve Teknoloji ile Uzay teknolojilerine yapılan yatırımlar birer tesadüf müdür ? Bu gibi sorular üzerine yaptığım araştırma ve incelemelerimi bu yazım ile de sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

Dünyada başlangıçta ülkelerin piyasalardaki para miktarlarının o ülkedeki altın miktarları ile belirlendiğini , sonraki yıllarda ise ülkelerin Merkez Bankaları tarafından çıkartılan tahvillerin bankalar tarafından değerlendirilmesi ile para piyasalarının ve daha sonraları da şirketlerin borsalarda işlem gören değerli kağıtları ile de finansal piyasaların oluşturulduğu düşünüldüğünde  , para ve finans piyasalarının sosyolojik , ekonomik ve tarihsel olarak değerlendirilmesinin  önemli olduğu belirtilmektedir. Buna bağlı olarak da Dünyadaki bütün varlıkların değerlerinin ortalama olarak 300 trilyon dolar olduğu ve bunların piyasadaki değerli kağıtlarının değerlerinin ise 5 katrilyon dolara kadar da ulaşabileceği ifade edilmektedir. Buna göre de para ve finans piyasalarında işlem gören bazı varlıkların değerli kağıtlarının karşılığının , mevcut miktarlarının parasal değerlerinin 5 katına yada 10 katına kadar da artabileceği bir durumların da olabileceği varsayılmaktadır.

Bu duruma bağlı olarak da önümüzdeki yüzyılda , mülkiyetler yerine bir kiralamalar sistemlerine geçilebileceği ,  evrensel gelirlerin belirlenerek belli başlı ihtiyaçlar ile hizmetlerin bu şekilde karşılanabileceği , Bulut Bilişim (Cloud Compiting ) ve Blok Zinciri (Blok Chain) gibi sistemler ile Dünyadaki Merkez Bankalarının birbirlerine bağlanarak ,  Bitcoin gibi ortak bir para birimine geçilebileceği gibi konular ile ilgili de yine bir çok varsayımlar yapılmaktadır.

 Bu konuda ABD 'de Dijital Dolar Cüzdanı Hesabı gibi bir sistem ile hesap içerisine gelirlerin aktarılması ile Telefon üzerindeki kare kod ile her türlü ödemelerin yapılabilmesi ve bu şekilde bütün sistemin bir Bulut Bilişim (Cloud Compiting) ve bir Blok Zinciri (Blok Chain) ile birlikte birbirlerine bağlanabileceği gibi bir sistemler üzerinde de çalışmaların yapılmakta olduğundan bahsedilmektedir .

Bu gibi sistemler sonucunda sermayenin bilim ve teknolojiye aktarılması ile üretkenlik ve verimliliğin inanılmaz şekillerde artabileceği ve bunun karşılığı olarak da kendini bilim ve  teknolojik gelişmelerde neredeyse bir sıçrama olarak gösterebileceği ve belki de  farklı bir zaman boyutuna bile geçilebileceği de yine varsayılmaktadır. Stephen Hawking "Yeryüzündeki yaşamın , aniden çıkabilecek bir nükleer savaş , genetiği değiştirilmiş bir virüs gibi felaketler ve giderek artan başka tehlikelerle yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğuna inanıyorum. İnsanoğlunun uzaya gitmediği sürece bir geleceği olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden , insanların uzaya ilgi duymasını teşvik etmek istiyorum" olarak belirttiği bu konular ile ilgili olarak , özellikle son dönemlerde Dünyada Elon Mask'ın Bilim ve Teknoloji ile birlikte Uzay Teknolojileri ile ilgili çalışmaları , Sn.Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla , Ülkemizde bir Uzay Ajansının kurulması ve Ay'a yolculuk çalışmalarına başlanması böyle bir yüzyıla hazırlık olarak görülmesi gerekmekte değil midir?

Bu gibi varsayımlar , Anadolu çınarı Yunus Emre'nin "Malda yalan mülkde yalan , var birazda sen oyalan" sözünün bir karşılığı olarak mı kendini gösterecek bilinmez , ancak Bilim ve Teknolojinin varacağı düzeyin ise şimdiden kendini belli etmeye başladığı ise bilinen bir gerçek değil midir?

Bu sebeple anne babalara önemli görevler düştüğü belirtilmekte , anne ve babaların kendilerini kitaplar okuyarak geliştirebilmeleri ile birlikte çocuklarını böyle bir yüzyıla hazırlayabilmeleri açısından önemi üzerinde durulmaktadır. Özellikle annelerin ise , çocuklarına küçük yaşlardan itibaren ninniler ile birlikte matematik masalları ile ilgili kitaplar okumaları , sonraki yaşlarda çocukların resimli ve eğlenceli matematik kitapları ile buluşabilmeleri ve daha sonraki yaşlarda ise bilgisayarlar ile birlikte yazılım ve kodlama yapabilecek düzeye gelebilmeleri önümüzde ki yüzyıl için bir gereklilik olduğu  görülmekte değil midir?

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mal, da, Yalan, Mülk, de, Yalan, Var, Biraz, da, Sen, Oyalan., Sonunda, Bilim, ve, Teknolojimi, Olacak, Elimizde, Kalan?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı