Haber Detayı
13 Ocak 2022 - Perşembe 19:21
 
Kültür ve Sanat Evi Olsa Ne Olur , Olmasa Ne Olur?
EĞİTİM Haberi


Kültür ve Sanat Evi Olsa Ne Olur , Olmasa Ne Olur?

İlçemizde bir Kültür ve Sanat Evi kurulabilmesine yönelik bir fayda sağlayabilmesi amacıyla bu yazımı da tekrar sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Sizler birer anne ve babalar olarak , çocuklarınızın , zararlı alışkanlıkları olmasını , boş boş sokaklarda dolaşmasını yada boş boş şehir meydanında dikilmesini mi istersiniz? Yada onların eğitimlerini tamamlamış , iyi birer meslekleri  ve sanatsal bir uğraşıları yada hobileri olan , insana , çevreye ve şehrine saygılı , bulunduğu yerlerde oturmasını , kalkmasını ve güzel bir şekilde konuşmasını bilen birer beyefendi yada hanımefendi olan insanlar mı olmalarını istersiniz? 

İnsanların 4 temel bilinçleri bulunmaktadır. Bunlar , Ekonomikliği Sağlama , Öğrenme , Maneviyat ve Sosyalleşme olduğu bilinmektedir. Bu 4 temel bilinçten biri olan Sosyalleşme Bilinci gereği , insanların ilgi alanlarına ve yeteneklerine bağlı olarak bir şeyler ile uğraşması , hobiler veya sanatsal faaliyetler ile yada spor gibi alanlarla ilgilenmesi yada yapmasının aslında bir gereklilik olduğu ise bilinmekte değil midir? Bir insanın bu 4 temel bilinçten herhangi birinden yoksun kalması durumu ise bir masanın bir ayağından birinin olmaması gibidir. Ve bu şekilde bir insanın ayakta durması yada ileriye yönelik adımlar atması zorlaşır , bazen de imkansız bir hal alabilir. Buna bağlı olarak da bir insanın yaşamında bir denge içerisinde , mutlu ve başarılı olabilmesinin de zorlaşacağı ise yine bu şekilde görülmekte değil midir?

İnsanlar zararlı alışkanlıklarla yada diğer başka yollarla bu dengeyi yada sahte mutluklarla bu eksikliği gidermeye çalışırlar. Ama bu eksiklik bu şekilde hiç bir zaman doğru olarak karşılanamaz. Bu sebeple çocuklarımızı , zararlı ve bağımlılık yapan alışkanlıklar yada diğer başka zararlı alışkanlıklar gibi sahte yada sonradan telafisi mümkün olmayan bu gibi alışkanlıklardan korumanın en önemli yollarından birinin ise , onların bu 4 temel bilinçlerinden biri olan Sosyalleşme Bilinçlerini karşılayacak faaliyetlerle ilgilenmesine bağlı olduğu da yine bilinmekte değil midir?

Bu faaliyetler çocuklarımızın ilgi alanlarına bağlı olarak Edebiyat , Resim , Müzik , Tiyatro , Sinema gibi Sanatsal Faaliyetler yada Spor gibi faaliyetlerle ilgili birer uğraşıları veya birer hobileri olabilmesi şeklinde değil midir?. Bunun yanında onların eğitim hayatlarını da sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirebilmeleri , iyi birer meslek sahibi olup ve yaşamlarında başarılı ve mutlu olabilmeleri de yine buna bağlı değil midir? Ayrıca  insanlara , çevresine ve şehrine karşı saygılı , birer beyefendi yada hanımefendi kişiler olabilmeleri de yine bu şekilde sağlanmış olmayacak mıdır?

Bunun yanında insanın üç yaşamı vardır. Bu aslında üçlü bir sac ayağı gibidir. Bunlardan birincisi Öz Yaşam ; Bir insanın kendi benliği ve sahip olduğu duygularıdır. İkincisi Sosyal Yaşam; Aile , eş ve çocuklar , akrabalar , komşular ve arkadaşlardır. Üçüncüsü ise İş Yaşamı ; İş ortamı ve iş arkadaşlarıdır. Bir insanın bu üçlü sac ayağından en önemlisi ise onun Öz Yaşamıdır. Bir insan bu öz yaşamında huzurlu ve mutlu olamazsa , üçlü sac ayağından biri yok demektir. Bu şekilde bir insanın ayakta durması , hem iş hayatında hem de sosyal yaşamında bir denge içinde ve mutlu olabilmesi de olanaksız hale gelmektedir. İşte bu sebeple bir insanın bu Öz Yaşamında Mutlu ve Huzurlu Olması da ; bir uğraşılar , hobiler ve sanatsal faaliyetlerle yada spor gibi faaliyetlerle uğraşması yada ilgilenmesiyle de , yine bu şekilde sağlanmış olmayacak mıdır?

Şehrimizin bir çok değerli sanatçılarının hem çocuklarımıza eğitim verebilecekleri hem de eserlerini sergileyebilecekleri bir yerleri ilçemizde yok. Yıllardır çok uğraştıkları ve çok istedikleri halde onların sesini duyan yada ellerinden tutan birileri bugüne kadar neden olmamış bilinmez?

Ancak umuyoruz ki onların bu istek ve beklentileri bir karşılıksız kalmayacak , buna bağlı olarak da ilçemizde bir Güzel Sanatlar Lisesi yada bir Kültür ve Sanat Evi gibi kurumların kurulabilmesine de bir çok katkılar sağlayacaktır. Ayrıca bu şekilde de  "Mutlu Çocuklar , Mutlu İnsanlar ve Mutlu Bir Şehir " vizyonu ile birlikte ilçemizin de güzel bir Kültür ve Sanat Şehri olma yolunda da önemli bir adımında , bu şekilde atılmış olması sağlanmış olacak değil midir?

Bizler umut etmeye , inanmaya ve bu konuda çalışmaya devam edeceğiz. Ya sizler...

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kültür, ve, Sanat, Evi, Olsa, Ne, Olur, ,, Olmasa, Ne, Olur?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı