Haber Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 01:48
 
"Bir Hayalimiz Var." Yakup Sinan Akçay
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Tiyatro Sanatçısı ve Tiyatro Yönetmeni Yakup Sinan Akçay

 

 

Trabzon ilinden ilçemize gelip burada yerleşen öğretmen babalı 4 çocuklu bir ailenin 3.üncü çocuğu olarak Hendek'te doğdu. İlk , orta ve lise tahsilini Hendek'te , Üniversite tahsilini ise Gaziantep Üniversitesi Mekatronik bölümünde tamamladı. Aynı zamanda Gaziantep üniversitesi Tiyatro Bölümünde 5 yıl eğitim aldı. Ayrıca bu zaman içerisinde Tiyatro Kulübü Başkanlığı , Üniversitelerarası Şenlik ve Turnelerde organizasyon başkanlıkları yaptı. Bu görevleri esnasında da Tiyatro yazarları ile söyleşiler ve Fuayelerin denemelerinin sahnelenmesini sağladı.

 

 

Yaz tatillerinde ise memleketi olan Hendek'te Tiyatro çalışmalarında bulundu ve Filistin ile Pakistan'a yardım amaçlı Tiyatro gösterilerinin yapılmasını sağladı. Üniversite eğitiminden sonra memleketi Hendek'e döndü ve 2008 yılında Hendek Belediyesi Tiyatro Kulübünü kurdu. Genellikle Devlet Tiyatroları Oyunlarına ait 38 Tiyatro eserinin sahnelenmesini sağladı. Bu eserlerden bazıları , 2 kişilik oynanan ve Çoşkun Irmak 'a ait olan "Gece Boyunca" , Turgut Özakman'ın "Ah Şu Gençler" , Necip Fazıl Kısakürek'in "Bir Adam Yaratmak" ve Yaşar Kemal'in "Yer Demir , Gök Bakır" ile Muzaffer İzgü'nün " Böyle Bir Aşk Duydun mu?" gibi olan bir çok Tiyatro eserlerinin ilçemizde sahnelenmesini sağladı.

 

 

Pandemi dönemine kadar 80 kişilik kadrosuyla hem Tiyatro Eğitimi hem de Tiyatro eserlerini sahneleyen Hendek Belediyesi Tiyatro Kulübünün Başkanlığını yapan Yakup Sinan Akçay , hem pandemi dönemi hem de şu anda Tiyatro yapacak bir yerleri olmadığından dolayı da Tiyatro Eğitimi ve Tiyatro Eserlerinin Sahnelemesi çalışmalarına da bu süre zarfında istemeyerek de olsa ara vermek zorunda kaldı.

 

 

William Shakespeare 'ın " Dünya, büyük bir tiyatro sahnesi gibidir. Herkes bu sahnede rolünü oynar, rolü bitince de bu sahneyi terk eder." sözü ile birlikte "Hayat bir tiyatrodur. Hayat tiyatrosunda aslında yaşamı oynuyoruz. Tek fark bu rol gerçek." şeklinde de açıklamalarda bulunan Yakup Sinan Akçay  "Tiyatro bir bakış açısıdır.  Onu genişletmesidir.  Bir olayı yaşamadan karşı tarafa farklı ve geniş açıdan göstermek yada tanıtabilmektir."  olarak  da Tiyatro ile ilgili düşüncelerini de bu şekilde ifade etmektedir.

 

 

"Tiyatro, oyuncular tarafından bir sahnenin üzerinde belli bir senaryo dahilinde canlı performans gösterilmesidir. Bu sahne üzerinde seyirciye jest, konuşma ve mimikler kullanılarak belli bir hikaye gösterilir. Tiyatroda önemli olan senaryo ve oyunculuk performanslarıdır " şeklinde Tiyatronun  içeriği ile ilgili bilgiler veren Yakup Sinan Akçay sözlerine "Tiyatro oyunlarının özellikle üç kuralı bulunur. Buna göre tiyatro oyununda zaman, mekan ve olay birliği de yer alır" olarak devam etmiştir.

 

 

" Tiyatro genel olarak trajedi , komedi ve dram türünden oluşur. Trajedi özellikle efsanelerden oluşur. Tiyatroda trajedi en fazla bir günü anlatırken tek bir yerde geçer. Komedi oyunlarında ise tüm durumlara esprili bir yaklaşım söz konusu olmaktadır. Karakterler töre, entrika ve benzer özelliklere de sahip olur. Dram oyunlarında ise gerçeklik ön plana alınır. Bu durumda üç birlik kuralına da uyulmaz " şeklinde Tiyatro türleri ile ilgili olarak bu şekilde açıklamalarda bulunan Yakup Sinan Akçay " Sahne , Perde , Kostüm , Dekor , Kulis  , Epizot , Mizansen ,Tirat , Suflör , Jest , Replik ve Doğaçlama" gibi Tiyatrodaki terimlerle ilgili bilgileri de bu şekilde vermiştir.

 

 

"Bir sanatla uğraşmak için bir derdiniz , bir sıkıntınız olmalı. Burada ki dert yada sıkıntı aslında bir şeyi daha iyi ve güzel nasıl yapabilirim şeklindedir. Bu sebepledir ki bu hayatta bir derdi olmayan , bir sıkıntısı olmayan hiç kimse sanatçı olamaz. Resim çizemez , Kitap yazamaz , Şiir yazamaz ,Tiyatro oyunu yazamaz veya oynayamaz yada film çekemez. Çünkü  Sanatçı , hayal kurmasını bilen insandır. Bilim insanları, akademisyenler , mühendisler ve benzerlerinin hayal dünyaları ise nispeten kısıtlıdır." şeklinde sanat ve sanatçılar üzerine önemli açıklamalarda bulunan Yakup Sinan Akçay sözlerine "Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi de "Hayatta her şey olabilirsiniz , ama sanatçı olmazsınız". Bu sebeple sanatçılar özel insanlardır. O yüzden sanat ve sanatçıların teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerekir" olarak devam etmiştir.

 

 

Çocukların Tiyatroya en geç 6 yaşında ve drama ile başlatılması gerektiğini savunan Yakup Sinan Akçay " Çünkü çocuklar her şeyi oynayarak öğrenirler. Bu onların özgüvenini arttırır. Buna bağlı olarak da , kendi düşüncelerini özgürce yapabilme , olaylar karşısında bocalamadan doğru ve gerektiği şekilde hızlı karar verebilme ve yaratıcılık gibi bir çok yeteneklerinin de bu şekilde gelişmesini sağlar.  Aynı zamanda çocuklar , oyunda kaybeden birini oynayarak , kaybetmeyi , yenilmeyi ve yeniden nasıl ayağa kalkabileceklerini öğrenirler. Ayrıca bununla birlikte de eğitim hayatları da bu şekilde başarılı olmuş olur." şeklinde düşüncelerini de bu şekilde ifade etmektedir.

 

 

"Şu anda bir yerimiz yok. Bu yüzden hem Tiyatro eğitimi veremiyoruz hem de bir Tiyatro oyununu sahneleyebilmek için çalışamıyoruz.  Bu sebeple Şehrimizin yetkililerinden bu konuda bizlere yardım etmelerini rica ediyoruz. " olarak sıkıntılarını ve beklentilerini bu şekilde ileten Yakup Sinan Akçay "Biz sanatçıların ilçemizde , içerisinde bir Müze , bir Kütüphane ve küçük bir Kafeteryası olan bir Kültür ve Sanat Evi gibi bir yerimizin olması gibi bir hayalimiz var. Umarız bir gün bu hayalimiz gerçekleşirse bu hem şehrimiz , hem çocuklarımız hem de insanlarımızın gelişimine büyük katkılar sağlayacak ve bu şekilde de ilçemiz bir Kültür ve Sanat Şehri olacaktır." şeklinde de ileriye yönelik olarak bu vizyonunu da bizlerle paylaşarak sözlerini de bu şekilde tamamlamıştır.

 

 

Tiyatro Sanatçısı ve Tiyatro Yönetmeni Yakup Sinan Akçay ,30 Ağustos 2021 Pazartedi gününden itibaren Facebook Hendek Vizyon Tv'de Kayhan Şafak ile Şehir Vizyonları programımda sizlerle birlikte olacak...

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Bir, Hayalimiz, Var.", Yakup, Sinan, Akçay,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı