Haber Detayı
28 Haziran 2021 - Pazartesi 15:26
 
Bir Dağın arkası nasıl görülebilir?
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


 

Vizyon  oluşturabilmek , dağın arkasını görebilmek ne demektir ? Bir örnekle açıklamak istiyorum. Akpınar köyünden karşı dağlara baktığımızda Keremali Dağını , sola doğru baktığımızda ise Dikmen Dağını görürüz. Hendek meydanından birilerini götürüp ne gördüklerini sorsak onlarda karşılarındakinin Keremali Dağı sol taraftakinin de  Dikmen Dağı olduğunu söyleyeceklerdir. Yani bizim gördüğümüzü onlarda göreceklerdir. Burada önemli olan herkesin görebildiğini değil , göremediklerini görebilmektir. Yani bir fark oluşturabilmektir. İşte bu bir Vizyon dur ,  İşte bu bir Dağın arkasını görebilmektir. Bu anlamda aşağıda bilgilerinize sunduklarımda bir vizyon mudur? Bir Dağın arkasını görebilmek midir? Sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

 

Şehrimizin isminin Handağı olması bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir? İlçemiz İlk Türk yerleşimlerinden biridir. İlk Türk Komutanlarından Yağıbasan ve Konuralp komutanlarına sahiptir. Onların aziz ruhlarının yad edilmesi ve birer Anıt Mezarlarının yapılabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Osmanlı padişahlarından Orhan Sultan tarafından verilen Vakıf Belgesi ise Osmanlının ilk belgesidir. Şeyhler mahallesindeki Şeyh İzzettin İsmail Handaki Türbesinin Türk mimarisine uygun restore edilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

İlçemizin Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için Türkistan Piri Hoca Ahmet Yesevi tarafından ilçemize gönderilen ve burada fikirlerini , düşüncelerini ve canlarını veren 7 Alperenlerimizden  Keremali Dede, Sarı Dede , Salman Dede , Tırnaksız Dede , Erenler Dede , Şeyh Benli ve Şeyh Halil 'in Kabristanlarının bulunduğu , Şeyhler , Ortaköy , Çayırbaşı , Türbeköy , Keremali Dağı , Salman Dağı , Sarıdede ve Köprübaşı mahallelerindeki Kabristanlarının Türk Kültürüne uygun bir şekilde yeniden restore edilmesi ve onların aziz ruhlarının yad edilmesi ile her yıl Hacet Bayramı ile Mevlüt yapılabilmesi , Kuran okunması , Atçılık , Cirit , Okçuluk ve Folklor gösterileri gibi bir etkinlikler yapılması bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Dikmen Yaylasında , Beş Oluk Yaylasında Çim Kayağı , Çiğdem Yaylasında Golf ve Futbol Golfu , Aksu , Göksu, ve Yeniyayla mahallelerinde Tel Üzerinde Kayak Tesisleri , Güneköy Kadife Deresinde Kano yarışları yapılabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Çayırbaşındaki 450 yıllık Meşe Ağacı ve Yukarı Çalıcadaki 200 yıllık Çınar Ağacı bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

İlçemizde bir Suni Göl ile bir Halk Plajı yapılabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Şehrin dışında Küçük Sanayi Siteleri ile Nakliye Kooperatiflerin bir arada olabileceği yerler kurulabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

İlçemizde , Bilim veTeknoloji Lisesi , Kimya Lisesi , Matematik Lisesi , Fizik Lisesi , Biyoloji Lisesi , Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Lisesi kurulabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Bilim ve Teknoloji , Tarih ve Edebiyat , Kültür ve Sanat Müzeleri , Kütüphaneler ile Okul Öncesi Eğitim Kurumları kurulabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

İlçemizin dağlarında Spor Tesisleri , Doğa Yürüyüşleri ve Doğa Sporları yapılabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Uludere Çayının genişletilerek içerisinde Gondolların , Motorlu Teknelerin yüzdüğü , etrafında Kafeler ve küçük Restoranların olduğu, Kültür ve Sanat Etkinliklerinin yapılabileceği yerler olması bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

İlçemizde bir Yemek ve Kültür Festivali yapılabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Uluslar arası 2 yolun ortasında olan ve uluslararası Akova ve Balıklı Ovası gibi 2 ovaya sahip ilçemizde Tarım ve Hayvancılık Üretim Çiftlikleri ile bir Sebze ve Meyve Hali kurulabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Semt Pazarları , Kadın Pazarları ve Kadınlara Özgü İşyerlerinin kurulabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Şehir Meydanları , mahallelerde Küçük Sosyal ve Sportif Alanlar ile Bisiklet ve Yürüyüş Yollarının oluşturulabilmesi bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Bilim ve Teknoloji , Sanayi ve Ticaret , Tarım ve Hayvancılık , Eğitim , Kültür ve Sanat , Turizm , Spor ile Şehircilik ve İstihdam ile ilgili bir şeyler düşünebilmek , hayaller kurabilmek bir vizyon mudur? Dağın arkasını görebilmek midir?

 

Bu konuları ve bu soruların cevaplarını Hendek Vizyon Tv'de 2 Temmuz Cuma Günü Kayhan Şafak ile Şehir Vizyonları programımda , İlçemizin değerli şahsiyetlerinden , değerli dostum , abim ve meslekdaşım Yüksek Mühendis Danyal Hergünsel ve İletişim Uzmanı İlker Konuk ile birlikte sizler için konuşacağız ve sizlerle paylaşacağız...

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bir, Dağın, arkası, nasıl, görülebilir?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı