Haber Detayı
16 Ocak 2022 - Pazar 03:38
 
“Benim İşim de Gücüm de Esnaflar Olacaktır” Tarık Yazıcı
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Tarık Yazıcı

Trabzon ili Akçaabat ilçesinden çalışmak için Almanya’ya göç etmiş 6 çocuklu bir ailede Avusturya’da doğdu. Eğitiminin bir kısmını Avusturya’da aldıktan sonra diğer kısmını , ailesinin Türkiye’ye geri dönmesi sonucu Hendek’te tamamladı. Lise mezunu olan Tarık Yazıcı belli bir süre babasının yanında ticaret işinde çalıştıktan sonra , vatani görevini yapmak üzere askere gitti. Askerlik görevinden sonra da pastanecilik ve mobilyacılık üzerine kendi işyerini açtı ve halende oto alım satım işi olarak yine kendi işyerinde ticaret hayatına devam etmektedir. Evli ve 3 çocuk sahibi olan Tarık Yazıcı , yıllarca amatör olarak futbol oynadı. Şu anda da 2021 yılında ilçemize Türkiye Şampiyonluğu kazandıran Hendek Veteranlar Futbol takımında oynamaktadır. Ayrıca Yenimahalle spor futbol kulübü kurucu başkanlığı ve Hendek Karadenizliler Derneği kurucu üyeliği görevlerinde de bulunmuştur.

 

 

“Yaklaşık 25 yıldır Esnaf ve Sanatkarlar Odasına üyeyim ve düzenli bir şekilde aidatlarımı ödemekteyim. Ancak bırakınız ayda yılda bir , yıllarca bir kere bile bir toplantı , bir yemek gibi bir organizasyonlar bile yapılmadı. Bunun yanında pandemi döneminde aylarca işyerlerimiz kapalı kaldı. Bu zor dönemde bile bir telefonla bile haliniz nasıl? Diye aranmadık ve sorulmadık” olarak duygu ve düşüncelerini bu şekilde belirten Tarık Yazıcı sözlerine “ Bu durumdan ben ve diğer esnaf arkadaşlarımda oldukça rahatsısız. O zaman Esnaf Odası ne işe yarıyor? diye sormak lazım değil mi? Sadece seçimden seçime mi yanımıza geleceksiniz ve bir takım vaatler verip oy isteyeceksin?”şeklinde sorarak bu şekilde devam etti.

 

 

Başkan olduğunda ayda bir toplantılar yapacağını , yemekler organize edeceğini ve sürekli esnaf kardeşleriyle birlikte olacağını ifade eden Tarık Yazıcı “ Esnafın halinden de ancak esnaflık yapan bir Başkan daha iyi anlamaz mı? Neden bizi esnaflık yapmayan biri yönetiyor diye yıllardır kendi kendime sormadan edemiyorum? Biliyorum ki bir çok esnaf kardeşimde aynı şekilde düşünüyordur? olarak da Esnaf Odası Başkanının nasıl olması gerektiğini bu şekilde açıkladıktan sonra da sözlerine “Biliyorum şimdi seçim zamanı , gelecekler herkese , şunu yapacağız bunu yapacağız diyecekler. Ama artık durum farklıdır. Çünkü , bana geldiklerinde ben onlara daha önce niye yapmadınız diyeceğim? Ve diğer esnaf kardeşlerimde bu şekilde benim gibi aynı düşünceleri paylaşmaktadırlar” şeklinde sözlerine de bu şekilde devam etti.

 

 

“Şu anda esnafların en büyük sorunu nakit sıkıntısıdır. Kredi kartları dolu . Esnaf kardeşim yarın ne yapacağını düşünüyor? Bizim esnaf odamızın bundan haberi var mı? Bilemiyorum" şeklinde yaşadıkları sorunlarını bu şekilde açıklamaya çalışan Tarık Yazıcı sözlerine ” Bu sebeple ben öyle bir Başkan olmayacağım. İlk işim bir yardımlaşma sandığı gibi bir şey kuracağım ve ihtiyaç sahiplerine açık ve şeffaf bir şekilde kura çekilip , onların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacağım. Çünkü bağlı olduğumuz kanun ve yönetmeliklerde bu var. Ama bugüne kadar bu konuda hiçbir şey yapılmadı. O zaman biz yıllardır neden aidat veriyoruz? bunun sorulması da gerekmiyor mu?olarak açıklamalarına da bu şekilde devam etti.

 

 

Yüzbine yaklaşan bir nüfüsumuz ve binlerce irili ufaklı esnaflarımız var. Ama 25 yıl oldu hala bir yerimiz yok. Şimdi biz yıllardır bu topladığınız aidatları nereye harcadınız diye bunu sormayacak mıyız?  şeklinde yıllardır bu sorunun sorulduğunu , ama buna doğru dürüst bir cevap bile alınamadığını , esnaf odasının devamlı bir kapalı kutu gibi davrandığını belirten Tarık Yazıcı “ İşte ben esnaf kardeşlerimin bir sesi olarak bu Başkanlığa bunun için aday oldum. Ben başkan olduğumda esnaf kardeşlerimin kafasında en ufak bir soru işareti bile bırakmayacak şekilde şeffaf çalışacağım ve odamızın web sayfasında bunları güncel bir şekilde esnaf kardeşlerimin görmesini sağlayacağım.” şeklinde de açıklamalarına böyle devam etti.

 

 

Yönetiminde Kadın Esnaflara da yer vereceğini ifade eden Tarık Yazıcı “ Yeni binamızda Kadınlar için ayrı bir birim kuracağım. Kadın Esnaf kardeşlerim karşılarında , sıkılmadan , çekinmeden sorunlarını , dertlerini anlatabilecekleri , bir kadın yönetici bulacaklar ve bu şekilde işlerini rahat ve nezih bir ortamda yapacaklar” şeklinde yeni yönetim anlayışıyla ilgili ipuçlarını da bu şekilde vermekteydi.

Esnaflarımızın en önemli sorunun , iki katlı ve 100 – 150 metrekare olan küçük sanayi siteleri gibi bir işyerlerinin olmaması olduğunu belirten Tarık Yazıcı “ Bu yüzden önemli markaları ilçemize getiremiyoruz. Bu sorun yıllardır devam ediyor. Hem bu şekilde insanlarımız AVM’lere yada başka yerlere gitmezler ve Hendeğimizin parası da yine Hendeğimizde kalmış olur. Ama esnaf odası , bunu yıllardır ifade etmemize rağmen bir adım atmamıştır. Bu saatten sonra da atacağını sanmıyoruz. Çünkü bu işler bir vizyon işidir. O sebeple Oda başkanı vizyon sahibi olan , ileri görüşlü ve "İşi de gücüde esnaflar olan" bir kişi olmalıdır. Ama maalesef bu durum “Böyle gelmiş böyle gider” misali yıllardır böyle devam ediyor. İşte bu yüzden ben bu Başkanlığa aday oldum. Bu durum böyle gelip , böyle gitmeyecektir. Çünkü artık değişim zamanıdır. Genç , dinamik , ileri görüşlü ve “İşi de gücüde esnaflar olan” birilerinin başkanlığa gelme zamanıdır. Ben de esnaf kardeşlerimin teveccühü ile bu başkanlığa da bu gibi sebeplerden dolayı aday oldum” olarak da yine nasıl bir vizyona sahip olduğunu da bu şekilde ifade etmektedir.

 

 

Yönetim olarak ilçemizdeki sanayi tesislerini ve fuarları ziyaret ederek esnaf kardeşlerimize yeni iş alanları yaratılması için çalışacağını ifade eden Tarık Yazıcı “ Esnaf odasının görevi bu olmalıdır. Yeni işyeri açmak için gelen esnaf kardeşlerimize bu imkanları anlatmak ve onları yönlendirmek yerine , aidat gelecek diye kurdelayı kesmeye koşmak doğru bir yaklaşım değildir. Bunun ne esnaf kardeşlerimize nede şehrimize bu güne kadar doğru dürüst bir faydası olmamıştır. Bu günden sonra da olmayacaktır. Çünkü Almanya’da bir işyeri açmaya gittiğiniz de , orada ki Esnaf Odası , sizi bilgilendirir. Derler ki burada yapacağın bu işle ilgili şu kadar işyeri var. Dolayısıyla bu işte doğru dürüst bir para kazanamazsın. Gel onun yerine şöyle bir iş var. Onu yapabilirsin diye yönlendirmektedirler. Bizde yönetim olarak böyle bir sistem kuracağız.” olarak sözlerine bu şekilde devam etmiştir.

 

 

Esnaf odası olarak eğitime de büyük önem verilmesi gerektiğini belirten Tarık Yazıcı , “Şu anda esnaflarımızın , eğitimli personel yada çırak bulamama gibi sıkıntıları bulunmaktadır. Ama bizim esnaf odamız , yıllardır dile getirmemize rağmen bu sorunlara da bir çare üretememiştir. Ayrıca müşteri ilişkileri , pazarlama ve satış teknikleri yada gelir gider hesapları gibi teknik konularda da yine esnaf kardeşlerimize eğitimler verilmesini sağlayacağız. Şimdi ben bunları dile getiriyorum. Benim değerli esnaf kardeşlerim , 25 yıldır esnaf odamızdan böyle bir şey duydunuz mu? Ben duymadım. Dediğim gibi de bundan sonra da duyamayacağız. Çünkü yine dediğim bu konular dünyayı takip etmekle ve esnaf kardeşlerimizi dert etmekle ilgilidir. Bu sebeple tekrar ediyorum ki bu işler de yine "İşi de gücü de esnaflar olan" bir başkanla olacaktır. Bu güne kadar neden olmamıştır?. Bunun cevabı sizce de “Tok insan açın halinden anlamaz , onun hiçbir derdinden anlamaz” ile ilgili değil midir?” olarak da yeni yönetim olarak yapmayı düşündükleri işlerle ilgili ipuçlarını da yine bu şekilde vermeye devam etmektedir.

 

 

Esnaf kardeşlerimizle yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak belki sizlere bir fıkra gibi gelse de “ Mevcut başkan göreve geldiğinde çocuklarımız daha ilk okula gidiyordu. Şimdi 30-35 yaşlarına geldiler ve bize diyorlar ki ”Baba , değil biz , senin torunların bile neredeyse mevcut başkanla çalışacaklar” olarak hep bu konu gündeme geliyor. Ve kendi kendimize yada birbirimize soruyoruz “ Bu hırs da nedir? Bu insanın ailesi , çocukları yada torunları yok mu? Neden onlarla ilgilenmiyor? Torunlarıyla güzel vakitler geçirmiyor? Değer mi , daha ne kadar yaşayacağız? diye söylüyoruz. Ama her seçim döneminde “Bu son bir daha olmayacağım” sözünü şaşkınlıkla birbirimize bakarak duyuyoruz. Bu şekilde bu da “böyle gelmiş böyle gider” şeklinde devam ediyor? Evet değerli esnaf kardeşlerim sizce de “böyle gelmiş böyle devam mı edecek? “ ya da bir şeyleri değiştirmek için bir şeyler mi yapacağız? Bu sorunun cevabını da yine sizlerin vicdanlarınıza bırakıyorum.

 

Ben Tarık Yazıcı olarak , yukarıda ki yazdıklarımda belirttiğim gerekçelerle birlikte neden Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına aday olduğumu? Ve neler yapmayı düşündüğümü? sizlere bu şekilde anlatmaya çalıştım. Bu yolda “Yüce rabbim , hepimizin yar ve yardımcısı olsun” dileklerimle ,sizleri kucak dolusu sevgilerimle kucaklıyor ve hayırlara vesile olmasını yüce rabbimden sizler adına niyaz ediyorum.

Saygılarımla

Tarık Yazıcı

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Benim, İşim, de, Gücüm, de, Esnaflar, Olacaktır”, Tarık, Yazıcı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı