Haber Detayı
28 Mart 2021 - Pazar 14:27
 
Almanya Sağlık Sistemi Nasıldır?
BİLİM VE TEKNOLOJİ Haberi


Yazıma Osmanlı imparatorluğunun kurucusu Osman Gazi'nin kayın babası büyük Türk Düşünürü Şeyh Edebali'nin "Halkı yaşat ki Devlet yaşasın" sözüyle başlamak istedim. Dünyada görülen Corona Virüsü felaketi sebebiyle , dünyadaki sağlık sektörü ve bu felaket ile başarılı şekilde mücadele eden ülkelerden biri olan Almanya hakkında yaptığım inceleme ve değerlendirmelerimi görüşlerinize sunuyorum.

2018 yılı verilerine göre , dünyada ilaç sektörünün toplam ticaret hacmi 1,35 trilyon ,dünya ilaç ihracatı ise 656 milyar olarak gerçekleşmiştir. Dünyanın önde gelen ilk 10 ülkenin , toplam ihracat içerisindeki payı 78 olmuştur.Türkiye ihracat sıralamasında 30. sırada yer almıştır. İlaç ihracatında dünyanın önde gelen ilk 10 ülkesi ve ihracat rakamları ise şu şekildedir ; Almanya : 97 milyar , İsviçre 81 milyar , İrlanda 63 milyar , ABD 54 milyar , Belçika 52 milyar , Hollanda 46 milyar , Fransa 35 milyar , İngiltere 32 milyar , İtalya 30 milyar , Çin 20 milyar dır.
Bütün dünyadaki toplam Ar-Ge harcamalarının 19’u ilaç sektörü tarafından gerçekleştirilmekte olup , araştırma ve ilacın pazara sürülmesi dahil 2,6 milyar ’ı bulabilmektedir. 2018 yılında Türkiye ilaç pazarı , yaklaşık 31 milyar TL’lik satış hacmi ile dünyanın 17’nci büyük pazarı konumunda olmuştur. İthalat yaklaşık 4,9 milyar , ihracat ise yaklaşık 1,2 milyar , ihracatın ithalatı karşılama oranı ise 24 olarak gerçekleşmiştir.
Almanya'nın dünya lideri olmasındaki faktörler ise şu şekildedir ;
- Robert Koch Enstitüsü (RKI) ; 1891 yılında kurulan ve Nobelli bilimcilerden Robert Koch 'dan adını alan bu enstitü , toplum sağlığını ve özellikle enfeksiyon hastalıklarını gözlemleyen ve bunlarla mücadele de , Almanya’daki sağlık politikasına yön veren temel kuruluşlardan biridir.
 
- Fraunhofer Enstitüleri ; Yaklaşık 80 enstitüsüyle uygulamalı bilim araştırmaları yapan bilimadamlarını bünyesinde bulunduran sağlık alanındaki en önemli enstitülerinden ; Dijital Tıp Enstitüsü (MEVIS) erken tanıya yönelik yazılımlar geliştirirken , Biyotıp Teknolojileri Enstitüsü (IBMT) implant ve ölçüm cihazları geliştiriyor ,Toksikoloji ve Deneysel Tıp Enstitüsü (ITEM) ise yeni ilaç ve tıbbi malzemelere dönük araştırmalar yürütmektedir.
 
- Alman Sağlık Araştırmaları Merkezleri ; Federal Sağlık Bakanlığı tarafından , kanser, diyabet ya da kalp ve damar hastalıkları gibi yaygın hastalıkları daha iyi tedavi edebilmek üzere altı Sağlık Araştırmaları Merkezi kurulmuştur. Ayrıca çocuk ve genç sağlığı ile ruhsal hastalıklara yönelik iki yeni merkezin daha kurulması planlanmıştır.
- Üniversite hastaneleri ; Almanya’da bugüne kadar pek çok ödüle layık görülmüş bir çok üniversite hastanelerinden biri olan Catie hastanesi ; 3000 yatak kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük üniversite hastanelerinden biridir. Bu hastanede hizmet vermiş ve tıp alanında Nobel almış pek çok araştırmacı bulunmaktadır. Üniversitelerde 3 tip doktor bulunmakta olup , 1.tip doktorlar araştırma ve geliştirme , 2.tip doktorlar eğitim ,3.tip doktorlar da sadece tedavi hizmeti vermekte ve 3 tip doktorda aynı ücreti almaktadır.
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Almanya, Sağlık, Sistemi, Nasıldır?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı