Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 15:43
 
Aksu Mahallesi
MAHALLELER Haberi


 

Aksu köyü , Trabzon ili Çaykara ilçesinden gelenlerin çoğunluğunun oluşturduğu ve bir grup da

Rize' den gelenlerin yaşadığı bir mahallemizdir. 1500 kişinin yaşadığı köyün , kış aylarında yaklaşık yarısı ilçemizde ikamet etmektedir. 3 çocuğu bulunan Köyün Muhtarı Hasan Kara kendi kamyonu ile yaptığı nakliyecilik işinden emeklilik olmuştur.

Köyümüzde Sağlık Ocağı bulunmakta olup Doktor haftanın bir günü gelmektedir. Hasan Kara kendi imkanları ile Almanya'dan satın aldığı İtfaiye Aracını köyün hizmetine vermiştir.

Köyde ilkokul bulunmamakta olup taşımalı sistemle öğrenciler ilçeye taşınmakta ve eğitim ve öğretim almaktadırlar. Eğitimde lise ve üniversite oranı toplamda 50 dir. Köyün gelir kaynağı yıllık 750 ton ile Fındıktır. Bunun yanında Mısır , Yulaf , Fasulye , Marul , Yeşil Soğan , Domates , Salatalık ise kendi ihtiyaçları için ekilmekte ve tüketilmektedir.Bunun yanında Kestane ve Cevizde ve Meyvecilik olarak da , Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz , Çilek de ticari olarak değil , yine kendi ihtiyaçlarına yetmektedir.

250 baş büyükbaş hayvan bulunmaktadır.300 baş koyunculuk yapılmaktadır. 1 adet de tavuk çiftliği bulunmaktadır.

Gezi ve seyahat imkanları olarak , Beş Oluk Yaylası ve Çiğdem Yaylası bulunmakta , ancak dışarıdan gelecekler için gezi konaklama imkanı olmadığından sadece günübirlik gezi şeklinde yapılabilmektedir.

Ayrıca Beş Oluk Yaylası yolu üzerinde Acısu isimli bir su kaynağı bulunmakta ve özellikle deri üzerindeki bir takım rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilmektedir. Bunun yanında Kampçılık ile Trecking (Doğa Yürüyüşü ) ve ATV aracı sporları yapılabilmesi mümkün olabilmektedir.  Şehre uzaklığı 22 km olup seyahat süresi yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Aksu, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı