Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
Akpınar Mahallesi
Aksu Mahallesi
Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 16:26
 
Akçayır Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Akçayır Mahallesi , Trabzon İli Akçaabat ilçesinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 250 kişinin yaşadığı Mahallenin Hasan Uzun emekli ve çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Beylice ve Yeşil Vadi Mahallelerinde ki okullar da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise mezunları 25 , Üniversite mezunları ise 2 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 60 ton ile Fındık dır. Mahallede bahçe ve sebzecilik kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahalle halkı tarafından kendi imkanları ile yapılan baraj ile  200 dönümlük arazideki yeni dikilen cevizlerin su ihtiyacı giderilmektedir. Meyvecilik olarak da Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz da ticari olarak değil , kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve tüketilmektedir.

200 metre derinlikte su sondajı ile 20 dönümlük arazide Ceviz üretimine başlanmıştır. Bunun yanında Zeytin üretimi içinde 5 adet Zeytin Ağacı ekimi yapılmıştır. Mahallemizde 200 adet büyükbaş hayvan ve 50 adet de küçükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve çok az kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir. Ayrıca Akçayır Tereyağı da oldukça popüler olduğundan satışı da yapılmaktadır. Tavuk ve yumurta üretimi kendi ihtiyaçları için yapılmaktadır. Mahallemizin  ilçemize uzaklığı 10 km olup seyahat süresi yaklaşık 16 dakika sürmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akçayır, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı